Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

piątek, 15 listopada 2019 r., godz. 07:18  |  Wersja do druku

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a świętom nieodłącznie towarzyszy dekorowanie choinek. Tradycja związana z jej ozdabianiem przywędrowała do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku z Niemiec. Wystrój świąteczny, to ważny element naszego domu. A żeby nie było nudno, może być każdego roku inny.

Święta Bożego Narodzenia są dla wielu ludzi najbardziej wyczekiwanym momentem w roku. Spotykamy się wtedy w gronie rodzinnym, obdarowujemy wymarzonymi prezentami i dekorujemy choinkę. Choinka bożonarodzeniowa może być ozdabiana w każdy wybrany sposób. Dekorację mogą być bardzo wystawne, albo zupełnie proste. Nie ma w tej kwestii jakiejś reguły co do tego, co powinno się na niej znaleźć. Kolory też są dowolne i wszystko zależy tylko od naszej inwencji.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ ma już w swojej ofercie dekoracje na choinkę i duży wybór lampek. Współcześnie trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez choinki. Przyozdobione iglaki goszczą w większości domów.

Mało kto wie, że Kościół był niechętny temu zwyczajowi. Jednakże szybko nadał choince chrześcijańską symbolikę biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła. W związku z tym, że choinka ma być symbolem drzewa z którego Adam i Ewa zerwali jabłko, powinna zawitać w naszym domu w Wigilię rano (imieniny Adama i Ewy).

Dekorując choinki często nie zdajemy sobie sprawy, że ozdoby które na niej umieszczamy mają swoje znaczenie. Umieszczana na szczycie choinki Gwiazda Betlejemska ma pomagać powracać do domu z dalekich stron. Światełka, którymi ozdabiamy choinki symbolizują Chrystusa, który ma być światłem dla pogan i bronić dostępu złym mocom. Często na choinkach wieszane są jabłka, które mają nawiązywać do biblijnego owocu, którym kuszeni byli przez Szatana Adam i Ewa. Wierzy się ponadto, że jabłka mają zapewnić zdrowie i urodę. Zawijane w sreberka orzechy, maja przynieść dobrobyt i siłę.

Jedną z najbardziej popularnych wśród dzieci ozdób choinkowych są łańcuchy. One także mają swoje ukryte znaczenie. Papierowe łańcuchy mają przypominać o zniewoleniu grzechem. Z drugiej zaś strony, w niektórych rejonach kraju wierzy się, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami. Dobre nowiny i radosne wydarzenia symbolizują wieszane na choinkach dzwoneczki. Anioły radośnie umieszczane na drzewkach świątecznych mają opiekować się domem. Sama zaś choinka jest dla chrześcijan symbolem Chrystusa jako źródła życia.

W DZIAŁKOWICZU znajdziemy już choinki w doniczkach i sztuczne. Wybór jest spory, a choinkę z doniczki po świętach możemy wysadzić sobie do ogrodu, gdzie będzie rosła i dekorowała nasze otoczenie.

Zbliża się trudny okres dla ptaków. Pamiętajmy o ich dokarmianiu, a najlepiej robić to za pomocą karmników, które mogą być ozdobą każdego ogrody lub balkonu. Dokarmianie ptaków jesienią i w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. To nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto pamiętać o skrzydlatych towarzyszach.

Ciekawe karmniki, a także ziarna do dokarmiania są już w ciągłej sprzedaży, a wśród nich ziarna słonecznika, najbardziej ulubionego przez wiele gatunków ptaków.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy zaprasza. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 i w soboty od 8:00-16:00. Zapraszamy!

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca: