Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

wtorek, 12 listopada 2019 r., godz. 10:34  |  Wersja do druku

Społeczność Górzna uroczyście świętowała 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w dniu 11 listopada pod pomnikiem pamięci pomordowanych na górznieńskim Rynku. Tu właśnie spotkano się, by wraz z władzami świeckimi i kościelnymi złożyć hołd i kwiaty.Główne uroczystości odbyły się około południa pod pomnikiem pamięci pomordowanych, po uroczystej mszy św. Dzieci i młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gołkowie zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, a uroczystą przemowę wygłosili ksiądz kanonik Stefan Maliszewski i Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki. Recytacje i pieśni patriotyczne przypomniały drogę Polaków do niepodległości, a przede wszystkim mówiły o dumie narodowej, wartości wolności i radości z niepodległości. Teksty opracował Krystian Bąkowski nauczyciel ze szkoły w Gołkowie, a stronę muzyczną Karol Aranowski, asystę honorową zapewniły drużyny ZHP z Brodnicy.

Burmistrz Tomasz Kinicki w swoim przemówieniu powiedział między innymi:
- Sto jeden lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczypospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie i przyszłości kolejnych pokoleń. A o tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli decydować o swoim losie, świadczą słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego napisał: "O wojnę powszechną za Wolność Ludów! Prosimy cię Panie. O niepodległość całość i wolność Ojczyzny naszej. Prosimy cię Panie". Trudno się zatem dziwić, że kiedy I wojna światowa ponownie wywołała sprawę polską, w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach zapomnienia i beznadziei, wiara odżyła w ich sercach i umysłach i co najważniejsze, przerodziła się w czyn. Ten entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami... W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja, czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia. Czy umiemy się z niej cieszyć i pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie i nikomu nie wolno nic narzucać. Dzisiejszy świat nie jest wolny od niepokojów, często myślimy, że to nas nie dotyczy. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę z tego, że wojna w każdej chwili może stać się naszym problemem. Czy duch narodowy będzi w nas wystarczająco silny? Czy potrafimy się zjednoczyć? Szanowni mieszkańcy Górzna, zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z nas. Celebrujmy go, aby stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim niech będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami w imię dobra narodu.

Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem pamięci pomordowanych, choć nie był to koniec obchodów Święta Niepodległości. W auli Zespołu Szkół w Górznie, o godzinie 19:00 odbyło się Międzypokoleniowe Śpiewanie Pieśni Patriotycznych.


reklama

101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama