Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z Ryszardem Boberem

wtorek, 01 października 2019 r., godz. 09:32  |  Wersja do druku

Przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober to znany i ceniony samorządowiec, który wiele czasu poświęca aktywności w województwie, reprezentując je w kraju i za granicą. Nic więc dziwnego, że taki człowiek przydałby się w senacie.- Podjąłem decyzję o kandydowaniu do Izby Wyższej Parlamentu - Senatu mając długoletnie doświadczenie jako samorządowiec, najpierw w gminie, potem w powiecie i od piętnastu lat w województwie, gdzie od pięciu lat pełnię funkcje przewodniczącego sejmiku. Zdobyłem wiedzę, doświadczenie i uważam, że senat, jako izba wyższa, winna być izbą samorządowo-gospodarczą. Nie można upolityczniać pewnych spraw, nie można polityki prawa stanowić w takim trybie, jaki jest w tej chwili, prawo ma służyć człowiekowi. A żeby tak było, to musi mieć przedstawicieli, którzy rozumieją co to znaczy społeczeństwo obywatelskie, co to znaczy lokalna społeczność. Ale żeby ta lokalna społeczność miała wpływ na to, co się dzieje, musi mieć przedstawicieli w tej izbie.

Uważamy, jako Polskie Stronnictwo Ludowe, mówiąc o izbie samorządowo-gospodarczej, że w skład senatu wchodzi każdy marszałek i każdy przewodniczący sejmiku województwa, są to 32 osoby. Swoich przedstawicieli ma konwent powiatów, konwent burmistrzów, konwent wójtów i konwent prezydentów. Przynajmniej w 50%, a w pozostałych 50% niech będą to wybory jak dotychczas, aby to prawo uwzględniało potrzeby samorządów. To dzięki nim Polska się rozwija i to jest aspekt niepodważalny. Dzięki samorządom możemy budować i realizować oddolne inicjatywy, nie ma innej, lepszej formuły. Obecna władza próbuje centralizować, przenosić kompetencje i decydować, wiedząc lepiej, co jest potrzebne w takiej czy innej gminie, miasteczku czy większej miejscowości. Musi być rozumiana i postrzegana we właściwy sposób pomocniczość. Pomocniczość powinna polegać na tym, że państwo chroni te obszary, chroni lokalną społeczność i ją wspiera, jeżeli te inicjatywy są i służą rozwojowi. To jest podstawowa idea, która jest zawarta w UE, że tak powinno sprawować państwo, służąc obywatelom poprzez decentralizację, poprzez oddawanie swych kompetencji i przenoszenie tych kompetencji na poszczególne poziomy samorządu województwa, powiatu, gminy.

W naszym województwie demokratyczna opozycja porozumiała się i nie konkuruje między sobą. Generalnie jestem osobą popieraną przez Koalicję Obywatelską, Lewicę, Porozumienie Samorządowe, z którym się spotykam i o pewnych ideach rozmawiamy. Żeby Polska dalej się rozwijała, należy prawo stanowić w sposób właściwy, trzeba zmienić język polityki, mentalność polityka, to nie może być tak, że osoby, które zostały wybrane, mają odpowiedzialność przed partią i prezesem, a nie przed społeczeństwem. Każdy, kto podejmuje się działalności publicznej, musi mieć odpowiedzialność i ponosić konsekwencje swojej działalności przed ludźmi, społeczeństwem i to ono powinno rozliczać danego posła, senatora z jego pracy, zaangażowania. Bo często jest, że po wyborach, osoby, które są przywożone z Warszawy, z innych miejsc Polski, nie mają żadnego związku z regionem, z tą społecznością lokalną, i zostają wybrane. A później odcinają się, bo nie rozumieją potrzeb danego społeczeństwa. I dlatego trzeba głosować na osoby stąd, na osoby znane, na osoby, które gwarantują taką działalność, która ma służyć temu, o czym mówiłem do tej pory.


Ryszard Bober był radnym Jabłonowa Pomorskiego w latach 1984-1994, był także przewodniczącym rady i członkiem Zarządu Miasta i Gminy, zasiadał w Radzie Powiatu. W 1996 r. został wybrany przez plantatorów na członka Rady Nadzorczej Cukrowni Mełno, a w 1997 r. do Rady Nadzorczej Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej. W 2002 r. pełnił obowiązki prezesa Kujawsko-Pomorskiej Spółki Cukrowej. Od 2003 r. jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy. W 2005 r. został radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a następnie jego wiceprzewodniczącym. Mandat radnego utrzymywał w kolejnych wyborach w 2006 i w 2010 r., ponownie obejmując funkcję wiceprzewodniczącego. Od 2014 r. jest przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także członkiem Rady Naczelnej PSL oraz wiceprezesem ZP PSL w Brodnicy, członkiem zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Zasiada w radzie hodowlanej SHiUZ w Bydgoszczy.


reklama

Źródło: Ryszard Bober

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama