Zaloguj się | Rejestracja

Medal Unitas Durat dla stulatki z Brodnicy

środa, 21 sierpnia 2019 r., godz. 08:38  |  Wersja do druku

Stuletnia mieszkanka Brodnicy, Eugenia Drobnicka otrzymała w dniu 20 sierpnia z rąk przewodniczącego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszarda Bobera medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wręczenie wyróżnienia dla pani Eugenii jest kontynuacją akcji honorowania stuletnich mieszkańców regionu z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.- Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1919 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Eugenia Drobnicka (z domu Popiel) urodziła się 17 sierpnia 1919 roku w Jacowcach niedaleko Tarnopola, w dzisiejszej Ukrainie. Miała dwoje rodzeństwa. Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnej miejscowości. Podczas II wojny światowej była łączniczką w partyzantce. Często wspominała o konieczności częstych ucieczek z miejsca zamieszkania w obawie przed atakami Ukraińców. Po zakończeniu wojny, rodzina jubilatki osiedliła się w miejscowości Reńska Wieś niedaleko Kędzierzyna-Koźla. W 1945 wyszła za mąż i zamieszkała w Opolu. Jej mąż był oficerem Wojska Polskiego, ale ze względu na przekonania zrezygnował ze służby. Małżonkowie następnie kupili dom w Kędzierzynie-Koźlu i tam mieszkali do 1952 roku, kiedy to przeprowadzili się do Karbowa (gmina Brodnica), a następnie Brodnicy. Pani eugenia wychowała czworo dzieci: dwóch synów i dwie córki. Doczekała się siedmiorga wnucząt i trójki prawnucząt.

Wciąż kontynuowana jest akcja honorowania osób, które ukończyły setny rok, rozpoczęta z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym zaprasza się do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w tym roku skończą setny rok życia, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczono medalu. Kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 562.


reklama

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Medal Unitas Durat dla stulatki z Brodnicy/ fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama