Zaloguj się | Rejestracja

Festyn Małych Ojczyzn w Brodnicy

niedziela, 12 maja 2019 r., godz. 12:50  |  Wersja do druku

Pomysł narodził się w trakcie jednego ze spotkań dotyczących strategii obszaru rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu brodnickiego. W sobotę, 11 maja na brodnickim Przedzamczu, po raz trzeci odbył się Festyn Małych Ojczyzn. Pogoda dopisała, nic więc dziwnego, że wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego ściągnęła sporą rzeszę mieszkańców. Festyn oficjalnie otworzył sezon turystyczny na Pojezierzu Brodnickim.Stoiska gastronomiczne, poczęstunek, nieodpłatne wesołe miasteczko dla dzieci, prezentacja gmin i szkół, konkursy i zabawy sportowe (org. KP PSP w Brodnicy), animacje dla dzieci, pokaz sprzętu przeciwpożarowego oraz koncerty m.in. Czadomana, to tylko niektóre atrakcje Festynu Małych Ojczyzn, który odbył się się 11 maja na brodnickim Przedzamczu. Gminy biorące udział w festynie zaprezentowały swoje stoiska, na których można było znaleźć sporo publikacji, wyrobów rękodzieła, a także smakołyki przygotowane przez lokalne koła gospodyń wiejskich.

W parku w ramach "Spotkania na przestrzeni wieków", którego motywem przewodnim było wczesne średniowiecze, znalazły się m.in. pokazy walk, warsztaty dla dzieci oraz turnieje z nagrodami dla publiczności.

Na scenie prezentowały się zespoły dziecięce i dorośli, pokazując mieszkańcom Brodnicy i turystom swoje osiągnięcia. Imprezami, które promowały region i miasto był spływ kajakowy szlakiem św. Jakuba. Trasa spływu rozpoczęła się w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku i prowadziła jeziorem Bachotek, rzeką Skarlanką, rzeką Drwęcą, a zakończyła się w Przystani Zakole w Brodnicy.

Starosta brodnicki Piotr Boiński zapytany, czy taka impreza jest potrzebna powiedział nam: - Taka impreza przede wszystkim integruje ludzi, ale też integruje samorządy i cieszę się, że to ziarno zasiane trzy lata temu, na jednym ze spotkań dotyczących strategii obszaru rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu brodnickiego, w dalszym ciągu kiełkuje. To bardzo miłe spotkać się na luzie, spróbować regionaliów, popłynąć kajakiem, bo samorząd powinien jednoczyć i usiłujemy to zrobić.

Wójt gminy Świedziebnia Szymon Zalewski, który był obecny na wszystkich festynach powiedział: - To kolejny, już trzeci Festyn Małych Ojczyzn, cieszę się, że cały czas mam przyjemność go otwierać. Pogoda dopisała, jak zwykle jest bardzo dużo atrakcji, warto z nich korzystać. Mamy swój namiot, w którym Koło Gospodyń Wiejskich z Księtego sprzedaje pyszne, regionalne potrawy, a pracownicy Urzędu Gminy Świedziebnia przygotowali prezentację gminy.

Wójt gminy Brodnica Adam Zalewski zapytany, jak się czuje pojawiając się po raz pierwszy jako wójt na tej imprezie, powiedział: - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że bierzemy udział w takim festynie, bo jest to okazja do wypromowania się naszej gminy i na przedstawienie tego, co tak naprawdę w naszej gminie robimy. Przygotowaliśmy też występy naszych mieszkańców - dzieci i kół gospodyń wiejskich. Większość mieszkańców chciałaby osobiście zobaczyć, jak to wszystko wygląda, a przy okazji imprezy można się zintegrować, dzieci nabierają pewności siebie w trakcie występów, sprawdzają swoje umiejętności i widzą, że nie odbiegają od dzieci z innych gmin. Koło Gospodyń Wiejskich z Karbowa przygotowało regionalne jedzenie i swoje rękodzieło, w namiocie mamy też nasze foldery i mapy, są pracownicy urzędu, którzy przedstawiają atrakcje gminy i zachęcają inwestorów. Jest czas na rozmowę i spotkania.

Wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska powiedziała nam: - Cieszę się, że dopisała pogoda, bo wiele osób przy festynie pracowało i przygotowywało się na ten dzień, a jak pogoda nie dopisze, to i frekwencji nie ma. Festyn jest organizowany po raz trzeci, a my jako gmina Zbiczno od samego początku bierzemy w nim udział i będziemy corocznie się do niego włączać. Cieszę się, że jest okazja do pokazania swoich gmin mieszkańcom z odległych części powiatu, bo z nazwy znamy się wszyscy, ale nie każdy wie, jakie poszczególne gminy mają oferty. Mogą się też pokazać nasze koła gospodyń wiejskich, które są naszym skarbem, mają też okazję sprzedać to, co przygotowały. I wreszcie mają okazję pokazać się też nasze dzieciaki, które są tym bardzo przejęte.

Niecodziennym gościem festynu był Radosław Sikorski, lider listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, który prowadzi kampanię i jak sam mówi: - "Prowadzę dynamiczną kampanię. Wpraszam się gdzie mogę, bo walczę o każdy głos".

Podsumowując imprezę należy stwierdzić, że kultura ludowa jest piękna, bo tradycja polskiej wsi jest bogata, a ciągle jeszcze nieznana. Cieszy fakt, że polskość na wsi z pokolenia na pokolenie przekazywana jest przez nasze mamy i babcie, i to jest rzecz bezcenna.

Organizatorami Festynu Małych Ojczyzn byli: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Gmina Miasta Brodnica, Gmina Brodnica, Gmina Bobrowo, Gmina Świedziebnia i Gmina Zbiczno.


reklama

Festyn Małych Ojczyzn:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama