Zaloguj się | Rejestracja

Forum

Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców :: Forum :: Przepisy kulinarne z sąsiedzkiej kuchni :: Inne
 
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>
masło klarowane
Moderatorzy: admin, Praca, kacper, tomek24, marylka
Autor Odpowiedzi
iwonka
25 mar 2013 : 12:22
Zarejestrowany #776
Dołączył: 07 mar 2013 : 05:54
postów: 10
Postanowiłam podzielić się przepisem na prawdziwe masło klarowane. Prawdziwe masło klarowane czyli ghee (gi) pochodzi z Indii i wynalezione zostało 4 tys. lat temu (!!!). Jest to tłuszcz zwierzęcy wytwarzany przez długotrwałe podgrzewanie na niedużym ogniu (ważne!). W Indiach robi się go z mleka bawolego, ale my z powodzeniem możemy robić je z mleka krowiego. Należy jednak kupić prawdziwe masło, nie może to być np. masło śmietankowe. Dobre masło extra 2-4 kostek kroję na drobne kawałeczki i wkładam do garnka. Zalewam je zimną wodą, odcedzam i robię to kilka razy, aż odlewana woda będzie czysta. Następnie topię na bardzo małym ogniu (ważne!) od 2,5 godzin do 3 godzin. W trakcie topienia będzie odparowywała woda (słychać szum). Gdy masło jest gotowe, przestaje szumieć. Dalej przecedzamy, przez ściereczkę, ja to robię przez filtr do kawy i wlewam do czystego słoika. Masło trzymam w ciemnym miejscu, nie musi to być lodówka, bo do bieżącego użycia przekładam trochę do pojemniczka i wtedy trzymam w lodowce. Masło jest super, nadaje rewelacyjny smak potrawom, nie przypala się łatwo, bo temperaturę dymienia ma aż 252 stopnie. A do tego jest bardzo zdrowe. Smacznego!
Powrót do góry
firefox
06 mar 2014 : 14:36
Gość
Nie jadłem, ale spróbuję ;]
Powrót do góry
kamisucha
23 lut 2015 : 11:07
Zarejestrowany #1513
Dołączył: 20 lut 2015 : 14:49
postów: 2
Ciekawy przepis, ale generalnie nie przepadam za kuchnią z bliskiego czy dalekiego wschodu. Wolę nasze tradycyjne polskie potrawy i wyroby ;] Nie ma lepszej kuchni na całym świecie.

http://www.alfa-investment.pl
Powrót do góry
 

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF
Powered by e107 Forum System