WiadomośćJabłonowo Pomorskie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 19 kwietnia 2019 r., godz. 12:23

Misterium Męki Pańskiej
Misterium Męki Pańskiej to inscenizacja przedstawiająca ostatnie godziny z życia Chrystusa, aż po jego śmierć i zmartwychwstanie. W Wielką Środę, 17 kwietnia na Wzgórzu Zamkowym Sanktuarium Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, wystawiono plenerowe widowisko przedstawiające mękę Chrystusa i jego śmierć na krzyżu. Poprzedziła je msza święta celebrowana przez ks. Dziekana Grzegorza Tworzewskiego.



Misterium Męki Pańskiej, zwane inaczej Pasją to misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Pozwala ono przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Początkowo misteria składały się głównie z obrzędów liturgicznych, ale stopniowo pojawiały się w nich także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Odbywały się one głównie w kościołach, jednak szybko wyszły poza ich mury, goszcząc coraz częściej w plenerze.

Pierwsze inscenizacje misteryjne stanowiły odpowiedź na potrzeby ludności, domagającej się możliwości osobistego uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach z Pisma Świętego. Dlatego też poruszane w nich tematy związane były najczęściej z jednym z wielkich świąt świata chrześcijańskiego: Bożym Narodzeniem, Zmartwychwstaniem Pańskim czy Bożym Ciałem. W Polsce misteria znane są od XVI wieku. Obecnie spośród widowisk największą popularnością cieszą się jasełka i misteria męki pańskiej. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem może być tutaj najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Znaczenie pojęcia "misterium" pogłębia również jego źródło. W języku greckim, mystērion, a w łacinie mysterium, oznaczają tajemnicę. Pojęcie misterium sugeruje zatem coś nadzwyczajnego, dostępnego nielicznym. W przypadku Misterium Męki Pańskiej chodzi o niezwykłe przeżycie i dogłębne zrozumienie zdarzeń, które legły u podstaw chrześcijaństwa.

W Wielką Środę, 17 kwietnia na Wzgórzu Zamkowym Sanktuarium Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej wyreżyserowane przez dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim Justynę Prajs – we współpracy z Anną Berent oraz Grażyną Jankowską. Autorką scenografii oraz wszystkich kostiumów była Marlena Smaga-Byrwa. W przygotowanie widowiska włączyły się także panie: Marta Zgryziewicz i Maria Płaczkowska-Przydział, a także Piotr Małkowski, który przygotował krzyż.

W rolę Jezusa wcielił się Jakub Iwański, Maryję zagrała Anna Klingenberg, Marię Magdalenę – Weronika Rzepka, Marię żonę Kleofasa – Zuzanna Dembek, Piłata – Paweł Nowak, Klaudię Prokulę – Jagoda Prajs, Jana – Tymoteusz Moczadło, Judasza – Tymoteusz Byrwa, Kajfasza – Marcin Olszewski, Annasza – Michał Szymelfenig, Setnika –Jan Rogowski, Szymona z Cyreny – Szymon Gniot, a Barabasza - Piotr Cisowski. Głosu narratora użyczył Dziekan ks. dr Grzegorz Tworzewski. W przygotowanie misterium włączyła się młodzież ucząca się w Szkole Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim, w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim, ale także młodzież i dorośli - mieszkańcy gminy.

O oprawę muzyczna zadbała Grupa Pod Niebem w składzie: Natalia Cieplińska, Sebastian Domański, Miłosz Głowacki, Julia Goryńska, Mateusz Goryński, Zuzanna Grodzka, Alicja Karbownik, Zuzanna Karczewska, Barbara Kuhn, Sebastian Małkowski, Karol Małkowski, Julia Musiał, Joanna Molenda, Julia Strzelecka, Weronika Strzelecka oraz Zuzanna Żebrowska. Przygotowaniem oprawy zajęły się Justyna Prajs i Anna Berent. O nagłośnienie i oświetlenie zadbała firma Victoria Sound.


reklama

Źródło: UMiG Jabłonowo Pomorskie

Misterium Męki Pańskiej/fot. Iga Czepkowska:














Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.9974 )