WiadomośćNoc Sów
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 13 marca 2019 r., godz. 10:50

Nadchodzi Noc Sów
Noc Sów obchodzona jest w Polsce od ośmiu lat. Jej pomysłodawcami i organizatorami jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Z udziałem wolontariuszy, ornitologów, i edukatorów, uczestnicy wspólnie odkrywają świat tych tajemniczych ptaków. W ramach akcji organizowane są prelekcje na temat biologii, badań i ochrony sów oraz ich znaczenia w polskich legendach i kulturze. Odbywają się też wycieczki w teren, gdzie można poznawać, nasłuchiwać i wabić te tajemnicze ptaki.



Pierwsza Noc Sów odbyła się w 2012 roku. Do akcji przyłączyły się liczne instytucje (szkoły, przedszkola, biblioteki, Parki Narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa), organizacje pozarządowe zajmujące się zarówno ochroną przyrody jak i edukacją, ośrodki edukacyjne i kulturowe, uniwersyteckie koła biologiczne, a nawet Ogród zoologiczny w Bydgoszczy. Wydarzenie na stałe zagościło już w kalendarzu Ptaków Polskich i wszystkich miłośników sów w Polsce. W całym kraju Noc Sów odbędzie się w dniach 23-24 marca 2019 roku. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów, wtedy też rozpoczynają one swój okres godowy.

Marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości sów. Są w czasie okresu godowego i pohukują tak, że włos jeży się na głowie. Bohaterką i "twarzą" Nocy Sów 2019 jest sóweczka. To prawdziwy liliput w świecie tych ptaków. Zaledwie trochę większa od wróbla, ta najmniejsza europejska sowa, swoje niedostateczne rozmiary z nawiązką kompensuje determinacją i zuchwałością. Chociaż sóweczka, jak większość sów, z upodobaniem zajada się gryzoniami, to stosunkowo często w jej menu pojawiają się też ptaki. Szczególnie późną wiosną i latem, gdy dookoła pełno niedoświadczonych i nieporadnych młokosów. Gniazda zakłada w dziuplach – głównie po dzięciołach. W Europie najchętniej zasiedla stare, świerkowe bory i poza wyjątkami, takimi jak np. Puszcza Białowieska, spotykana jest praktycznie tylko w łańcuchach Alp i Karpat. Ponadto zamieszkuje całą tajgę od Skandynawii po Sachalin. Polską populację tych małych sówek szacuje się na 1000-1500 par lęgowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy kolejny raz organizują wydarzenia w związku z ogólnopolską akcją edukacyjną Noc Sów. Brodnicki Park Krajobrazowy 22 i 23 marca organizuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy spotkają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj", gdzie wysłuchają prelekcji na temat biologii i ekologii sów, obejrzą też film "Sowy Polski”. Następnie grupa uda się w teren, aby poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Zajęcia pozwolą uczestnikom wzbogacić wiedzę o poszczególnych gatunkach sów, ich biologii, poznać metody badań i ochrony tych ptaków.

Wdecki Park Krajobrazowy zaprasza 22 marca do siedziby Nadleśnictwa Osie (powiat świecki) na wykład poświęcony sowom, który współprowadzić będą pracownicy parku. W programie również wyjście w teren i rozpoznawanie głosów sów, zakończone ogniskiem. Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, początek o godz. 17:00. Warto zadbać o odpowiednie ubranie i latarkę.

Więcej informacji na stronie http://nocsow.pl

W 2018 roku Noc Sów zgromadziła ponad 12 tysięcy uczestników w 250 miejscach. A jak będzie w tym roku?


reklama

Źródło: jestemnaptak.pl, Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urząd Marszałkowski

Noc Sów 2019.:






Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.9762 )