WiadomośćI LO w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 05 grudnia 2018 r., godz. 17:31

Młodzież I LO w Berlinie
Już od wielu lat kolejne roczniki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wyjeżdżają w okresie przedświątecznym do Berlina. 29 listopada grupa 88 uczniów I LO w Brodnicy wraz z opiekunami wyruszyła w nocy do Niemiec. Głównym celem wycieczki było poznanie kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych naszych sąsiadów.Ponieważ święta w Niemczech uchodzą za najbardziej klimatyczne w całej Europie, a ich atmosferę już na miesiąc przed Bożym Narodzeniem tworzą jarmarki, dlatego głównym punktem programu był pobyt na tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym – Weihnachtsmarkt. Jarmarki są pięknie oświetlone kolorowymi lampkami, dlatego aby móc w pełni poczuć świąteczną atmosferę na jarmark należy wybrać się po zmroku.

Pobyt w stolicy Niemiec rozpoczął się od zwiedzania miasta z przewodnikiem. Jednym z pierwszych miejsc było East Side Gallery – niezwykła galeria – pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego. Następnie na Placu Poczdamskim mogliśmy zobaczyć pierwszą w Europie sygnalizację świetlną. Potem udaliśmy się pod gmach Reichstagu – siedziby parlamentu niemieckiego. Stamtąd przeszliśmy do Bramy Brandenburskiej i dalej piękną aleją Unter den Linden dotarliśmy na Wyspę Muzeów, na której odwiedziliśmy Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono wiele bezcennych eksponatów znad Nilu, w tym popiersie Nefretete.

Gdy zaczął zapadać zmierzch, udaliśmy się na jarmark na Placu Alexandra, na którym panowała niezwykle świąteczna atmosfera podkreślona cudownymi dekoracjami, kolorowymi lampkami i ręcznie wykonanymi ozdobami. A my od razu zaczęliśmy spacerować wśród pachnących lasem iglaków, podziwialiśmy iluminacje świetlne i bożonarodzeniowe ozdoby oraz lokalne rękodzieło. Smakowite zapachy zachęcały do tego, by skosztować tradycyjnych przysmaków świątecznych. Kusiły pieczone kasztany, owoce w czekoladzie, prażone migdały oraz korzenne pierniczki. Wielu uczestników wycieczki zakupiło oryginalne drobiazgi na prezenty oraz smakołyki na świąteczny stół.

Nie dziwi chyba, że wycieczki do Berlina cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością wśród uczniów, którzy już na początku roku szkolnego interesują się wyjazdem. Organizatorem wycieczki była Magdalena Rogowska nauczyciel języka niemieckiego, a opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Kamila Aleksander, Iwona Czupryńska-Kaliszewska, Marta Jamroży, Paulina Kalinowska-Willmann, Milena Pieróg, Justyna Pniewska, Maryla Skorupka.


reklama

Jesień w I LO obfitowała w liczne wydarzenia, związane z obchodami Święta Niepodległości i Święta Patrona Szkoły.

Listopad 2018 roku to szczególny miesiąc poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. 5 listopada rozpoczynamy wspólne świętowanie spacerem historycznym przez 100 lat niepodległej Polski połączonym ze śpiewaniem najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych, m.in. Legionów, Piechoty, Wojenko, wojenko jak i szlagierów "Miłość Ci wszystko" wybaczy, czy związanych ze zmaganiami powojennymi "Budujemy nowy dom", "Mury", "Ballada o Janku Wiśniewskim". Po części artystycznej klasy z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie wysłuchały wykładu dr. Przemysława Wójtowicza, pracownika IPN w Bydgoszczy, na temat odzyskania niepodległości – 1918.

Dnia 6 listopada odbył się VI Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej. Zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, starosta powiatu brodnickiego Piotr Boiński, a także radni powiatu oraz publiczność, mieli okazję wysłuchać wielu wyjątkowych polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Warto przypomnieć, że festiwal został zainicjowany przez panią Danutę Grzyb, dyrektora Biura Poselskiego posła na Sejm Zbigniewa Sosnowskiego już w roku 2000 w Zbicznie i po latach reaktywowany właśnie w naszej szkole.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Szkoły podstawowe i gimnazja, kategoria soliści:

I miejsce Martyna Markwart Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim
II miejsce Alicja Moczadło Zespół Szkół w Pokrzydowie
III miejsce Julia Strzelecka SP w Jabłonowie Pomorskim

Szkoły ponadgimnazjalne, kategoria soliści:

I miejsce Martyna Zielińska I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy
II miejsce Zofia Lewandowska III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy
III miejsce Zuzanna Szymańska III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy

Kategoria zespoły:

I miejsce zespół I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy
II miejsce duet Julia Kozłowska & Alicja Urbaniak III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy
III miejsce zespół wokalny SP w Szabdzie

Wyróżnienie:

Zespół "Play" Zespół Szkół nr 3 w Brodnicy

Organizatorkami Festiwalu były Anna Ćwiklińska i Anna Kwaśniewska, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

Dnia 8 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie stypendiów za rok szkolny 2017/2018, ufundowanych przez starostę brodnickiego. W uroczystości uczestniczył starosta Piotr Boiński. Na wstępie głos zabrał dyrektor I LO Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych. Dyrektor pogratulował wyróżnionym oraz podkreślił, że uzyskanie przez nich wysokich wyników jest powodem do dumy i satysfakcji oraz przejawem patriotyzmu młodych ludzi. Głos zabrał także Piotr Boiński, który również pogratulował najlepszym. Starosta zauważył, że prawie 100 uczniów otrzymało stypendia i pokrywa się to z 100 rocznicą odzyskania niepodległości Polski.

Dnia 9 listopada w I LO, uczniowie klasy III f przeprowadzili internetowy konkurs związany z miejscami pamięci męczeństwa i śmierci mieszkańców regionu. Wyłonili oni zwycięzców, którzy razem z nauczycielami odbyli spacer do miejsc pamięci w Brodnicy i zapalili znicze. O godzinie 10:30 społeczność uczniowska wysłuchała prelekcji nauczyciela języka polskiego Pawła Roszaka na temat genezy pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Młodzież miała okazję poznać tradycję hymniczną w Polsce i usłyszeć kilka ciekawostek na temat treści, muzyki, okoliczności powstania hymnu. Kolejnym elementem było narodowe wykonanie Mazurka Dąbrowskiego o godz. 11:11. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły Wiesław Łupina, który podkreślił znaczenie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękował wszystkim uczestnikom spotkania.

Dnia 16 listopada w ramach cyklu obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na Filomatów. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły. Następnie Tomasz Wardowski wygłosił wykład "Rola Filomatów Brodnickich w Odzyskaniu Niepodległości". Profesor przybliżył historię i znaczenie Filomatów. W swojej prezentacji pokazał zdjęcia i dokumenty z okresu działalności ruchu. Zaprezentował sylwetki wybitnych uczniów naszej szkoły, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Kolejnym elementem spotkania było przemówienie dyrektora szkoły Wiesława Łupiny, który podkreślił znaczenie przedstawicieli naszej lokalnej społeczności - Mariana Karwata i Józefa Wybickiego dla wolności ojczyzny.

Tradycje filomackie zostały podtrzymane podczas pasowania klas pierwszych na uczniów I LO. Młodzież została uroczyście przyjęta przez dyrektora Wiesława Łupinę w krąg społeczności naszego liceum. Z rąk wicedyrektora Lecha Witkowskiego otrzymała krawaty z logo szkoły. Na zakończenie przewodniczący klas pierwszych w asyście koleżanek i kolegów złożyli uroczyste ślubowanie.

Ostatnim wydarzeniem w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości był w I LO cykl edukacyjny nt. 100 lat praw obywatelskich kobiet w Polsce. 27 listopada uczniowie wysłuchali informacji na temat historii dążenia Polek do równouprawnienia, ich ważnej roli w procesie tworzenia państwa po wojnach, a także roli kobiet we współczesnym społeczeństwie. Następnie obejrzeli film - zbiór wypowiedzi chłopców i mężczyzn w różnym wieku na temat ich postrzegania sytuacji współczesnych kobiet. Na podstawie tych informacji wytypowani uczniowie z każdej klasy rozwiązywali test wiedzy o historii emancypacji kobiet w Polsce. W drugiej części spotkania uczniowie wysłuchali debaty, w której uczniowie klasy 3e i 3f dyskutowali nt. "Czy proces emancypacji kobiet został zakończony". Swoimi argumentami oponenci nawiązywali zarówno do historii sufrażystek, jak i współczesnej pozycji kobiety w społeczeństwie.


Źródło: Wojciech Zembrzycki

Młodzież I LO w Berlinie i Jesienne wydarzenia w I LO/fot. nadesłane:


Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.9201 )