WiadomośćCentrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 09 września 2018 r., godz. 16:21

Sadzimy cebulki kwiatowe
Kończy się lato. Dzieci wróciły do szkoły, a w przydomowych ogórkach zakwitają jesienne kwiaty. To najwyższy czas, żeby pomyśleć o cebulkach, jeżeli chcemy mieć na wiosnę kolorowo w ogrodzie.



Kwitnące wiosną kwiaty cebulowe zawsze budzą wiele zachwytów. Po zimie, która jest szara, nawet najmniejsza kępka krokusów wydaje się być "cudem świata". Dlatego w ogrodach sadzimy coraz więcej cebulek wspaniałych roślin, które zadziwiają kolorem i kształtem i dostarczają nam moc estetycznych wrażeń. Uprawa kwiatów cebulowych kończy się powodzeniem i nie wymaga zbyt dużo cierpliwości. Wystarczy umieścić dorodne cebule w ziemi, poczekać przez zimę… i gotowe!

Okres kwitnienia roślin cebulowych przypada od lutego do czerwca, warto więc skusić się i posadzić grupami rośliny cebulowe, aby już od wczesnej wiosny zrobiło się kolorowo na naszych rabatach.

Przy doborze i zakupie kierujemy się okresem zakwitania roślin cebulowych. Jeśli wybierzemy kwiaty na każdy miesiąc, będziemy się nimi cieszyć bardzo długo. Pod koniec lata i jesienią sadzimy cebulki, które odporne są na zimowe mrozy. Do takich roślin zaliczamy:
  • narcyzy
  • tulipany
  • hiacynty
  • szafirki
  • krokusy

Wszystkie te rośliny zakwitną nam wiosną. Większość cebul i bulw ma zaokrąglony spód, gdzie można dostrzec ślady po korzeniach. Często posiadają też stożkowy wierzchołek. Warto kupować jak największe cebule, im będą one okazalsze tym efektywniejsze kwiaty uzyskamy. Poza tym duża cebula kwitnie na ogół dwa razy.

Cebule powinniśmy kupować tuż przed sadzeniem. Najlepiej zaopatrzyć się w nie pod koniec lata lub jesienią. Nie wskazany jest ich zakup wczesną wiosną, ponieważ jest duża szansa, że nie zakwitną, a nawet nie wykiełkują. Dlatego, że dobrze ukorzenią się tylko wtedy, gdy posadzimy je późnym latem, bądź jesienią.

Cebulki zawsze sadzimy wierzchołkiem do góry. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulki. Zasadą jest sadzenie na głębokość trzykrotnej wysokości cebulki mierzonej od podstawy do wierzchołka. Pomiędzy sadzonymi cebulami powinien być zachowany kilkucentymetrowy odstęp, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, zarówno pod jak i nad ziemią.

Cebule możemy również posadzić w plastikowym koszyczku do sadzenia cebul. Do koszyczka kładzie się kilka sztuk cebul. Takie posadzenie znacznie ułatwia zbiór cebul oraz zapobiega uszkodzeniu przy wykopywaniu ich z ziemi.

W przeciwieństwie do innych roślin, rośliny cebulowe można nawozić jesienią, ale niezbyt obficie, gdyż w niskich temperaturach rośliny nie pobierają wszystkich substancji pokarmowych i ich nadmiar dostaje się do wody gruntowej. Wczesną wiosną powinno się je ponownie zasilić nawozem, tak aby zdrowe cebulki w dobrym stanie mogły przejść w okres letniego spoczynku.

Duży wybór pięknych, dorodnych cebul kwiatowych pojawił się już w Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ w Brodnicy. Nie odwlekajmy zakupów, bo teraz mamy wybór różnych gatunków i wiele kolorów. Są także koszyczki w różnych kształtach i wielkościach, w których możemy posadzić cebule.

W sprzedaży pojawiły się również wrzosy. Są to rośliny kwaśnolubne, co oznacza, że lubią ziemię taką, która ma pH 4,5-5. W innej glebie roślina ta zamiera. Oznacza to, że wrzosy powinniśmy sadzić w torfie kwaśnym lub ziemi do różaneczników. Ponieważ torf bardzo szybko się przesusza można mieszać go z ziemią ogrodową.

Ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy (około 15 cm), należy więc wykopać mały dołek, nasypać torfu, wymieszać go z ziemią ogrodową i wsadzić roślinę. Wrzosy można obsypać korą, która pomaga utrzymać wilgoć. Wrzosy w naturze nie potrzebują bogatego nawożenia, stąd też nadmierne nawożenie może dać więcej szkody niż korzyści. W sezonie kwitnienia można podać nawóz dolistny z mikroelementami, który sprawi, że roślina będzie miała ładny kolor i będzie dłużej kwitła.

Wrzosy naturalnie występują na stanowiskach słonecznych i półsłonecznych. Wrzosy, które wyrosły w Polsce dobrze znoszą nasz klimat, gorzej jest z tymi z holenderskich szklarni. Na wszelki wypadek dobrze jest okrywać je zimą - igliwiem, kartonami lub agrowłókniną. Zimą ich nie podlewamy.

Gdy przekwitną należy przycinać pod przekwitniętym pędem. Gdybyśmy wrzosów nie przycięli, to kwiaty na dole uschłyby, tworząc niezbyt estetyczne "gniazdko”. W Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ możemy kupić piękne okazy, które będą cieszyć nasze oczy w tym jesiennym okresie.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, znajduje się przy ulicy Sikorskiego 8. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 i w soboty od 8:00-16:00. Zapraszamy!


reklama

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w nowej odsłonie.:


Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:




















Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.8698 )