WiadomośćSalony STELA-MAR zapraszają
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 08 czerwca 2018 r., godz. 15:43

Rowery elektryczne
Rower elektryczny to na naszym rynku nowinka techniczna, bo nie są jeszcze codziennością na ulicach. Zapoznanie się z zaletami takiego jednośladu może jednak sprawić, że rower elektryczny stanie się ciekawą i bardzo praktyczną alternatywą. Co zatem sprawia, że warto zwrócić uwagę na rowery elektryczne?



Chociaż rower elektryczny znajduje się w powszechnej sprzedaży od kilkunastu lat, to pierwsze prototypy, które można śmiało określić jako przodków współczesnych rozwiązań, powstały już w XIX wieku. Niestety, wszystkie te rowery elektryczne nie cieszyły się zainteresowaniem i rozwój na tym obszarze zatrzymał się na kilkadziesiąt lat. Dopiero w 1946 roku Jesse D. Tucker złożył patent na silnik z wewnętrzną zębatką i ze zdolnością do wolnobiegu, co wykorzystywane jest w dzisiejszych modelach, a w 1969 roku A. Wood Jr skorzystał z opatentowanego w 1899 roku pomysłu na dysk tarcia, w którym wykorzystywane są kółka pasowe, spoczywające na górnej powierzchni tylnego koła i wmontował go do systemu składającego z 4 różnych silników. Od tego czasu pracowano głównie nad silnikiem, potem dodano do roweru elektrycznego akumulator, a w końcu, współcześnie, sterowanie komputerowe.

Budowa roweru elektrycznego nie odbiega w znaczący sposób od budowy zwykłego roweru, a zatem rowery te posiadają pedały, koła, łańcuch napędowy. Ich dodatkowym wyposażeniem jest bateria, silnik elektryczny oraz komputer z wyświetlaczem, który steruje pracą całego silnika i umożliwia jego odpowiednie dostrojenie. Rower z napędem elektrycznym posiada akumulator zasilający zamontowany silnik o mocy do 250 W. Silnik w rowerze nie ma za zadanie zastępować człowieka, a jedynie ułatwić mu pedałowanie, czyli wspomagać podczas jazdy na różnych trasach. Rowery wyposażone w czujnik momentu obrotowego zwiększają moc w silniku, gdy rowerzysta napotyka większe opory, np. strome zbocze. Wyposażony jest w czujnik, który powoduje automatyczne wyłączenie silnika, gdy przestaje się pedałować lub osiąga prędkość powyżej 25 km/h.

A jak wygląda rower elektryczny w świetle przepisów prawa o ruchu drogowym? "Pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h".

Podstawowym atutem rowerów z dodatkowym napędem elektrycznym jest to, że specjalnie zaprojektowany silnik wspomaga cyklistę podczas jazdy, zapewniając mu wysoki komfort i możliwość zredukowania wysiłku. To zaś niezwykle przydatna cecha w przypadku aktywnych osób starszych lub ciężko pracujących. Łatwo sobie wyobrazić, jak dużym ułatwieniem dla seniorów jest rower elektryczny oraz jak przyjemnie wracać do domu po długim dniu pracy, nie martwiąc się o dodatkowy wysiłek.

Wątpliwości wśród fanów jednośladów budzi także ekonomiczny aspekt eksploatacji rowerów z silnikiem elektrycznym. Nie należy jednak obawiać się wysokich kosztów. Stosowany w rowerach elektrycznych akumulator można wyjmować, co jest niezbędne, aby go naładować. W tym celu potrzebna podpiąć go do źródła prądu, którym może być dowolne gniazdko elektryczne w domu, garażu czy gdziekolwiek indziej. Czas ładowania ściśle zależy od modelu akumulatora i waha się nawet od 45 minut do 10 godzin.

Podobnie rzecz się ma z wydajnością - najsłabsze, w pełni naładowane modele pozwalają na pokonanie 30 kilometrów ze wspomaganiem, najlepsze - nawet i 120 km.. Oznacza to, że rower elektryczny jest niezwykle oszczędny, nawet jeżeli ze wspomagania korzystamy nieustannie. Warto bowiem dodać, że rowery elektryczne nie wymagają ciągłego używania zainstalowanego silnika – jest to opcja, z której korzystać można w zależności od indywidualnych potrzeb. Rowery elektryczne to także bardzo ciekawa propozycja dla osób mieszkających w miejscowościach, gdzie często zdarzają się strome podjazdy, a więc są idealne dla terenów powiatu brodnickiego.

Salony STELA-MAR w Brodnicy znajdują się w centrum miasta przy ulicach: Farnej 4, Mostowej 8 i Kopernika 7.

STELA-MAR poszerzyła swoją ofertę o rowery elektryczne. Rowery są dostępne w sklepie przy ulicy Kopernika 7 w Brodnicy.

Rower elektryczny:




Źródło: Artykuł promocyjny




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.8201 )