WiadomośćGmina Osiek
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 25 maja 2018 r., godz. 12:25

Uroczystość Złotych Godów
W dniu 15 maja osiem par małżeńskich z terenu gminy Osiek świętowało Złote Gody i otrzymało z rąk wójta Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medal stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.W dniu 15 maja w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Osieku odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wójt Gminy Osiek Kazimierz Wolfram serdecznie wyraził swój szacunek i podziw dla wytrwałości i niezłomności wszystkich par małżeńskich, które pomimo wielu przeciwności losu doczekały tak wielkiego jubileuszu. W takich związkach niezbędne są miłość, wzajemny szacunek i pogoda ducha.

Medale stanowiące nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim, w imieniu Prezydenta RP, wręczył wójt Kazimierz Wolfram w asyście sekretarza Gminy Osiek Andrzeja Gutkowskiego, skarbnika Gminy Ewy Mańka oraz kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Doroty Kopczyńskiej następującym parom:
  • Stanisławie i Janowi Dresnerom z Sumówka
  • Krystynie i Eugeniuszowi Gościńskim z Kretek Małych
  • Stanisławie i Stanisławowi Koprowskim z Szynkowizny
  • Helenie i Stanisławowi Kowalskim ze Strzyg
  • Jadwidze i Stefanowi Rojkom z Osieka
  • Teresie i Zygmuntowi Rupińskim z Tadajewa
  • Teresie i Eugeniuszowi Rydzyńskim z Łapinoża
  • Mariannie i Józefowi Zaborowskim z Wrzeszewa

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Nie zabrakło gratulacji, pamiątkowych zdjęć, dyplomów i upominków, serdecznych życzeń oraz tradycyjnej lampki szampana.


reklama

A jak wygląda procedura przyznawania medali? Jubilaci często są w podeszłym wieku i wielu z nich nie wie, że aby otrzymać odznaczenie, muszą sami zgłosić swój jubileusz. Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub drogą pocztową w stosownym urzędzie stanu cywilnego.

Wnioski o nadanie odznaczenia wysyłane są z USC do biura wojewody, a potem kierowane do biura prezydenta RP. Gdy list z gratulacjami zostanie podpisany przez głowę państwa, wtedy urząd stanu cywilnego zawiadamia jubilatów i prosi o informację, gdzie uroczystość ma się odbyć. Na medale i legitymacje czeka się ok. 6-7 miesięcy.

Źródło: gminaosiek.pl
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.8138 )