WiadomośćBieg w Górznie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 05 marca 2018 r., godz. 15:43

II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" - dużo zdjęć
W mroźną niedzielę, 4 marca w Górznie odbył się II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy". Organizacja biegu nawiązuje do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegali duzi i mali, a wszyscy uczestnicy biegu otrzymali niepowtarzalny, pamiątkowy medal za udział.



Pogoda w tym roku się nie popisała, bo choć świeciło słońce, to temperatura była nieubłaganie niska, jednak na miejscu II Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" w Górznie, na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zjawiło się około170 zawodników.

Podobnie jak w ubiegłym roku proponowane były do wyboru trzy dystanse. W ramach II Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" biegano na dystansach: 10 km, 1963 m oraz 196,3 m. W tym roku uczestniczono również w ogólnopolskiej akcji VI bieg Tropem Wilczym obejmującym dystans 1963 m, rozgrywanym na malowniczej trasie Rezerwatu Szumny Zdrój. Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że w biegu na 196,3 m brali udział wszyscy uczestnicy na czele z Burmistrzem Tomaszem Kinickim i Nadleśniczym Henrykiem Kapustą.

O godzinie 12:00 pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, przy Leśniczówce Górzno, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, po której Piotr Rydel zaznajomił obecnych z historycznym przekazem o działaniach na tym terenie.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki powiedział: - Nieprzypadkowo stoimy tutaj w tym miejscu, ponieważ nieodległa leśniczówka była w sierpniu 1946 roku świadkiem bitwy, która rozegrała się między oddziałem Sowy, a Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten pomnik, przy którym stoimy, nie został wybudowany dla Żołnierzy Niezłomnych, a dla kapitana, który służył w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i zginął w tych okolicach. Kiedy nastała odwilż historyczna, dziwnym trafem leśni ludzie wymienili tablicę i dobrze, ponieważ teraz zbieramy się i wspominamy Żołnierzy Niezłomnych.

W biegach brali udział duzi i mali, trasy były niezwykle malownicze, a zawodnikom zapewniono ciepłe posiłki i miejsca odpoczynku. Było rodzinnie i sympatycznie. Organizatorami biegu byli: Urząd Miasta i Gminy Górzno, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno i Lasy Państwowe. Honorowy patronat nad imprezą objął dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski. Część wpisowego z biegu zostanie przekazana na potrzeby Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Wyniki biegów na poszczególnych dystansach:

10 km Kobiety
1. Teresa Kamińska (50 min. 22 sek.)
2. Aneta Murawska
3. Sylwia Jabłońska

10 km Mężczyźni:
1. Marek Tylicki (47 min. 48 sek.)
2. Jacek Żółtowski
3. Tomasz Szmit

1963 m Kobiety:
1. Daria Krzykalska
2. Julia Kruszewska
3. Patrycja Domagalska

1963 m Mężczyźni:
1. Benedykt Milewski
2. Filip Rydel
3. Antoni Rydel

196,3 m Dziewczynki:
1. Lena Krzykalska
2. Agata Kamińska
3. Nina Płoska i Jagoda Blinkiewicz

196,3 m Chłopcy:
1. Kacper Blinkiewicz
2. Michał Drożdż

Zwycięzca biegu na 10 km mężczyzn Marek Tylicki z Górzna powiedział nam:
- Super inicjatywa, super dzień, piękne słońce świeci, mimo minusowej temperatury. I rekordy można bić, pomimo górek. Jestem z Górzna i w zeszłym roku również brałem udział w biegu. Wtedy zająłem miejsce poza podium, w tym roku pierwsze. Za plecami cały czas trzymał się kolega (Jacek Żółtowski Górzno II miejsce przyp. redakcji).

W kategorii kobiet zwyciężyła Teresa Kamińska z Miesiączkowa, która powiedziała:
- Bieg był ciężki, bo na początku były podbiegi, ale się udało.

Celem imprezy jest popularyzacja wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych, promowanie biegania i zdrowego stylu życia, integracja mieszkańców Trójstyku i popularyzacja walorów przyrodniczo-turystycznych Nadleśnictwa Brodnica.

Organizatorzy II Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy", Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno, Urząd Miasta i Gminy w Górznie Tomasz Kinicki – Burmistrz Miasta i Gminy Górzno oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Brodnica Nadleśniczy Henryk Kapusta dziękują firmom i instytucjom które wsparły nasze przedsięwzięcie: Poseł na Sejm RP Paweł Szramka, PUK Lipno, Agroturystyka Hajduczek Państwo Aleksandra i Zbigniew Pudełko, Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Górzno Pani Justyna Łubińska, UNIFREEZE Miesiączkowo, OSP Górzno, Usługi Transportowe Marzena i Tomasz Stawiccy, Firma KORSARZ Krzysztof Wiśniewski, Dworek Wapionka.

Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Rydla za kilka słów przekazu historycznego oraz Pana Jacka Warmińskiego, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji sportowej. Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki składa szczególne podziękowania Panu Robertowi Sargalskiemu, Pani Marzenie Ludzie, Panu Dariuszowi Pudełko, Panu Michałowi Wierzbickiemu i Pani Monice Tryniszewskiej-Skarżyńskiej za zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów.

Szczególnie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zmobilizowali się i wystąpili na ostatnim dystansie podsumowującym nasze spotkanie. Pomimo iż w pierwotnej formule miał być to bieg dla dzieci, wystąpili w nim wszyscy uczestnicy spotkania w wieku od 2 do 102 lat, gdyż najważniejszym przekazem tego wydarzenia było samo uczestnictwo.
We wszystkich biegach na poszczególnych dystansach uczestniczyło 170 uczestników.



reklama

Źródło: Bartosz Zawisza UMiG Górzno

II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy":







































































Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.7733 )