Wiadomość"wJanki 2017" w Górznie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 25 czerwca 2017 r., godz. 12:01

A w Górznie wili wianki
W sobotę, 24 czerwca w Górznie odbył się coroczny festyn rodzinny "wJanki w Górznie". Na przybyłych czekało wiele atrakcji, a wśród nich liczne warsztaty rękodzielnicze, muzyka na żywo i tradycyjne wicie wianków. Atrakcją nie lada było pieczenie na ogniu tradycyjnego sękacza.



Tradycyjne wJanki w Górznie, jak każdego roku dostarczyły wielu emocji. Były liczne warsztaty, a wśród nich rzemiosła kowalskiego, warsztaty sukiennicze, pszczelarskie, wikliniarskie, wicia wianków i pieczenia tradycyjnego sękacza. Każdy, kto wziął udział w minimum czterech warsztatach i zebrał podpisy lub pieczątki od prowadzącego je rzemieślnika, brał udział w losowaniu nagród.

Swoje stoiska wystawiły lokalne koła gospodyń wiejskich, wystawcy z rękodziełem, produktami spożywczymi i ogrodniczymi. Muzycznie czas umilała "Kapela pana Jacka", na co dzień przygrywająca w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki witając przybyłych na imprezę powiedział:
- Dzisiejsza impreza jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku jubileuszowym, kiedy to biskup płocki Florian z Kościelca, w roku 1327 nadał przywilej lokacyjny dla naszego miasta na ręce zasadźcy Teodoryka, późniejszego wójta. Od tej historycznej chwili minęło już 690 lat. Dzisiejsza oferta festynu jest wyjątkowa ponieważ bogata jest w stoiska handlowe i gastronomiczne, do korzystania z których gorąco zachęcam. Można również przyjemnie spędzić czas z rodziną na przygotowanych warsztatach rękodzielniczych. Zobaczycie Państwo, jak piecze się tradycyjnego sękacza, wiktuał dla nas dość niecodzienny. Ucho zabawi, a nogi zainspiruje "Kapela pana Jacka" z Sierpca. Tak jak ikonę się pisze, a nie maluje, tak wianki się wije, a nie plecie. Pleść można trzy po trzy. Zachęcam zwłaszcza młode panny do magicznego wicia wianków. Dzisiaj są imieniny Jana, wszystkim Janom, zwłaszcza tu obecnym, serdecznie gratuluję i składam życzenia. Wszystkim organizatorom, sponsorom, dzięki którym dzisiejszy festyn mógł się odbyć, składam serdeczne podziękowania. Państwa zapraszam do miłego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, życząc miłej zabawy. "WJanki Górzno 2017" czas zacząć.

Burmistrz zapytany o tegoroczną imprezę powiedział nam: - Staramy się zorganizować bogatą ofertę handlową i rękodzielniczą, żeby te wyroby wyglądały inaczej, niż te ze sklepu. Tegoroczną ciekawostką jest pieczenie sękacza, bo to przecież przysmak Polski Wschodniej. A dla nas to rarytas, robi się go w sposób dość skomplikowany i długotrwały. Imprezę oczywiście będziemy kontynuować, w sposób rodzinny i na luzie.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie Krzysztof Magdziak opowiedział nam o idei festynu: - To już czwarta edycja "wJanków w Górznie", imprezy plenerowej, ukierunkowanej na pokazanie różnych rzemiosł, w trakcie której kładziemy nacisk na danie wartości wytworom ludzkich rąk. Czy to jest kowal czy pszczelarz krawcowa czy wikliniarz, wszyscy muszą popracować rękoma, żeby wytworzyć swój produkt, który potem my możemy posmakować, albo ozdobić nim swoje domostwo. W trakcie tej imprezy oprócz tego, że mamy darmowe warsztaty, w których mogą uczestniczyć wszyscy, są też koła gospodyń wiejskich, które przygotowały stoiska gastronomiczne, przyjechali handlowcy, a do wszystkiego przygrywa "Kapela Pana Jacka" spod Sierpca, na co dzień stacjonująca w Muzeum Wsi Mazowieckiej. Idea przyświecająca tej imprezie, to pokazanie, że są nadal ludzie, którzy pracują swoimi rękoma, że te produkty mają swoją wartość i warto je zakupić. Miejmy nadzieję, że spotkamy się za rok, na piątej edycji "wJanków w Górznie".

Organizatorami "wJANków Górzno 2017" był Gminny Ośrodek Kultury w Górznie przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Górzno, OSP Fijałki, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno, harcerzy z Górzna, Fundacji Jaskółka i Fundacji Stop Promilom.

Było rodzinnie i wesoło, a na stoiskach oprócz ekologicznych przetworów było smakowite jedzenie i przednie trunki własnego wyrobu. Wielu emocji dostarczyło pieczenie tradycyjnego sękacza, a temperaturę imprezy podniósł szpaler samochodów weselnych wraz z parą młodych na czele, która tego dnia brała ślub. Impreza, która corocznie się rozrasta, ma szansę stać się flagową imprezą miasta i gminy. Następna już za rok w czerwcu.


reklama

"wJanki 2017" w Górznie:










































































Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.6693 )