WiadomośćOEE WILGA zaprasza
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 01 czerwca 2017 r., godz. 09:10

Zielone Szkoły w OEE WILGA
Sercem każdej Zielonej Szkoły jest starannie opracowany program, a tematyka i rodzaj zajęć powinna być ściśle związana z miejscem, w którym się odbywają. Zielone Szkoły to szereg powiązanych ze sobą elementów, których realizacja gwarantuje zadowolenie nauczycieli i uczniów. Wszystko to można znaleźć w Ośrodku Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie.



Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, nieopodal Brodnicy, znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA.

Jest to nie tylko miejsce, gdzie można wspaniale wypoczywać, odetchnąć od miejskiego zgiełku i pośpiechu. Baza dydaktyczno-hotelowa oraz usytuowania ośrodka na obszarze parku krajobrazowego stwarzają doskonałe możliwości prowadzenia różnych form edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży i aktywnego poznawania przyrody.

Ośrodek jest malowniczo położony na wzgórzu Bocieniec, kilkadziesiąt metrów powyżej pobliskiego jeziora Młyńskiego, na skraju małego miasteczka Górzno. Z tarasu widokowego obok ośrodka można podziwiać wspaniałą panoramę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, jezior polodowcowych (Młyńskie i Górzno), krajobraz polodowcowy okolic Fiałek, rzekę Górzankę oraz piękny leśny rezerwat przyrody "Szumny Zdrój".

Ośrodek WILGA ma 50 miejsc noclegowych w pokojach 1,2, i 3 osobowych z łazienkami. W ośrodku mieści się sala dydaktyczno-konferencyjna na 80 miejsc. Została ona wyposażona w urządzenia audio-wizualne:
  • rzutnik multimedialny
  • nagłośnienie
  • ekran
  • laptop oraz pomoce dydaktyczne

Na sali prowadzi się zajęcia kameralne z zakresu edukacji ekologicznej, podczas których uczestnicy mogą m.in.: obejrzeć film o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, zapoznać się z ekspozycją fauny zgromadzoną w Ośrodku WILGA, poznać różne zbiorowiska roślinne (grady, olsy, łęgi, bory, torfowiska, murawy), a także brać udział w grach integracyjnych i dydaktycznych.

Park Krajobrazowy, na którego obszarze znajduje się ośrodek, posiada wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Występuje w nim bogata i urozmaicona rzeźba terenu, różnorodna szata roślinna i bogata w gatunki fauna. Często spotkać tu można: łosie, jelenie, bobry, dziki, wydry, sarny, a wśród ptaków: bielika, orlika krzykliwego, bociana białego, bociana czarnego, bąka, derkacza, kanie czarną, błotniaka stawowego i wiele innych.

Na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wytyczono przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, na których umieszczono tablice informacyjne oraz udostępniono punkty widokowe ułatwiające poznawanie najciekawszych przyrodniczo obiektów.

Ośrodek WILGA we współpracy z pracownikami G-LPK oraz przewodnikami prowadzi zajęcia terenowe stwarzające dzieciom i młodzieży możliwość aktywnego poznawania przyrody.

Zapytany o zajęcia terenowe z dziećmi uczestniczącymi w Zielonych Szkołach instruktor Łukasz Kaniecki powiedział nam: - Dzisiejsza grupa, z którą będę szedł na zajęcia w terenie, idzie do rezerwatu Szumny Zdrój, gdzie przede wszystkim uczniowie będą mieli okazję poznać wybrane gatunki flory występujące na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać jakieś gatunki fauny. Po powrocie zaplanowane są zajęcia w Ośrodku WILGA, w naszej sali dydaktycznej, gdzie tematyka związana będzie z naszym parkiem krajobrazowym. Jutro mamy zaplanowany spacer ścieżką przyrodniczą dookoła jeziora Górzno, gdzie uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z charakterystycznymi formami polodowcowymi występującymi na tym terenie. Będziemy spacerować przez wieś Fijałki i tam ten krajobraz polodowcowy jest najbardziej widoczny.

Proponowane jest następująca tematyka stałych zajęć edukacyjnych:
  1. Wartości kulturowe Górzna (zwiedzanie Górzna).
  2. Walory Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - projekcja filmu przyrodniczego o G-LPK, przedstawienie położenia geograficznego, ukształtowania terenu, wód powierzchniowych, flory, fauny, rezerwatów przyrody, pomników przyrody parku.
  3. Formy ochrony przyrody w Polsce.
  4. Fauna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - przedstawienie podstawowych gatunków zwierząt zamieszkujących park, opis charakterystycznych cech wybranych grup zwierząt, zapoznanie z problematyka prawnej ochrony fauny.
  5. Flora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - zaprezentowanie różnych typów środowisk z charakterystycznymi dla nich roślinami, podanie przykładów roślin chronionych występujących w parku.
  6. "Życiodajna woda" - podanie przykładów wykorzystania wody w gospodarce człowieka i przyrodzie, charakterystyka zasobów wody na świecie, opis klas czystości wody i problematyki zanieczyszczenia wód, przeprowadzenie badań (oznaczenie podstawowych parametrów jakości wody) wody pochodzącej z pobliskich jezior.
  7. Drzewa - przeprowadzanie zajęć terenowych, podczas których prezentowane są różne typy zbiorowisk leśnych oraz realizowane ćwiczenia w rozpoznawaniu gatunków drzew i określaniu ich wieku i wysokości.
  8. "Spacer po niebie" - opis i wskazanie położenie Gwiazdy Polarnej, zaprezentowanie sposobów odnajdywania głównych gwiazdozbiorów na nocnym niebie.
W ofercie edukacyjnej ośrodka są także zajęcia warsztatowe obejmujące tematy:
  • Woda źródłem życia
  • Las - ekosystem przyjazny człowiekowi
  • Bioróżnorodność bogactwem środowiska naturalnego
  • Formy ochrony przyrody
  • Gospodarka na terenach chronionych
  • Oszczędzanie zasobów przyrody i energii jako forma ochrony środowiska człowieka
  • Torfowiska - obszary wyjątkowe i zagrożone
  • Płazy i gady różnorodność i ochrona
  • Rok z życia drobnych ssaków
  • Ptaki lęgowe Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego
  • Ostatnie zlodowacenie a współczesna flora i fauna G-LPK
  • Fauna i flora G-LPK
  • Walory przyrodnicze rezerwatu "Szumny Zdrój"
  • Walory kulturowe i historyczne Górzna
  • Walory przyrodnicze rezerwatu "Czarny Bryńsk"
  • Walory przyrodnicze rezerwatu "Jar Brynicy"

Nadrzędnym celem Zielonych Szkół jest przekazanie dzieciom umiejętności, które zostaną z nimi na całe życie, czyniąc je bogatszym i ciekawszym. W przeciwieństwie do rzeczy materialnych, zdobyta własnym wysiłkiem wiedza i zawarte przyjaźnie to wartości, których żadne koleje losu nie będą im w stanie odebrać.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699.
www.wilga.turystyka.pl

Zielone Szkoły w OEE WILGA:









































Źródło: Artykuł promocyjny

Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA.:



































Źródło: Artykuł promocyjny




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.6578 )