WiadomośćOEE WILGA zaprasza
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 12 sierpnia 2016 r., godz. 08:20

Wśród lasów i pagórków
Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie czas się zatrzymał. Nieskażona cywilizacją przyroda może dostarczyć niepowtarzalnych wrażeń, a cisza i zieleń ukoi i pozwoli wypocząć. W uroczym, jednym z najmniejszych miast Polski - Górznie, otoczony pięknymi widokami, na wzgórzu Bocieniec, znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA. Widok, jaki się z niego rozciąga zapiera dech w piersiach, a pobliskie jeziora nadają mu niezwykłej oprawy.



Zwolennicy wypoczynku na świeżym powietrzu mogą skorzystać z wędrówek z przewodnikiem po szlakach turystycznych wiodących grzybnymi lasami, wśród licznych źródełek, wąwozów i malowniczych jezior. Niepowtarzalna atmosfera towarzyszy wieczornym ogniskom, przejażdżkom bryczkami lub wozami. Fascynująca przyroda pozwoli na znakomity wypoczynek, a sezon grzybobrań zapewni obfite plony w koszykach.

Lasy to ogromne bogactwo tych okolic. Są one na ogół bardzo przyjemne, bogate w owoce runa leśnego i doskonale nadają się do długich spacerów i wędrówek, tym bardziej, że na położonym pośród nich jeziorom towarzyszą często atrakcyjne alejki i ścieżki nadwodne. Występują tu rzadkie rośliny i atrakcyjne zespoły leśne chronione w rezerwatach przyrody.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy został utworzony w 1990 roku. Zajmuje on po­wierzchnię prawie 28 tys. ha i położony jest na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Rzeźba terenu parku została ukształtowana przez lodowiec podczas ostatniego zlodowacenia, który osiągnął tu swój punkt zwrotny. Dzięki temu obserwujemy tak zróżnicowane formy geomorfologiczne.

Stosunkowo nieliczne jeziora zachwycają swym naturalnym pięknem wynikającym z położenia w głębokich dolinach i wśród lasów. W północnej części parku rosną lasy liściaste i mieszane, natomiast na południu bory sosnowe. Przyrodę parku cechu­je wielka różnorodność ponad 900 gatunków roślin. Wśród nich znajduje się wiele objętych ochroną gatunkową. Równie bogata jest fauna parku. Licznie występują tu ło­sie, jelenie, sarny, dziki, bobry, wydry, a spośród ptaków bieliki, orliki krzykli­we, bociany czarne i wiele innych. O wysokiej randze przyrodniczej G-LPK świadczy utworzenie w jego granicach 7 rezerwatów przyrody.

Najciekawszym i najcenniejszym pomnikiem przyrody jest ponad 500-letni "Dąb Rzeczypospolitej" (wysokość ok. 35 m, obwód w pierśnicy ok. 641 cm), rosnący na terenie rezerwatu Jar Brynicy II. G-LPK przyciąga turystów swoimi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, ale i dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Na terenie parku jest ponad 250 km szlaków rowerowych i pieszych.

Znakomitą bazż do wszelkiego rodzaju wypraw jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA. Do dyspozycji gości jest 50 miejsc hotelowych, w pokojach 1, 2 i 3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W okresie letnim do dyspozycji gości są kajaki, łódki i rowery wodne, którymi można pływać po pobliskich jeziorach. Są także rowery górskie, a zimą możliwość zorganizowania kuligu. Jest wydzielone miejsce na grilla lub ognisko położone, jak cały obiekt w miejscu widokowym.

W bliskim sąsiedztwie obiektu jest park linowy, który zwolennikom sportów ekstremalnych może dostarczyć sporej dawki adrenaliny. Dla zwolenników geocachingu jest wiele tras. Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku.

Jedzenie jest bardzo smaczne i domowe. W menu można znaleźć gęsinę, która od kilku lat jest promowana przez samorząd województwa. Restauracja OEE WILGA z powodzeniem serwuje czerninę z gęsiny, a także pierogi z gęsiną i z modrą kapustą, żur kujawski na gęsinie i białej kiełbasie, pieczoną gęś w żurawinie i pomarańczach. Regionalną potrawą są również pierogi z kapustą i grzybami pochodzącymi z lokalnych lasów, piernik toruński ze śliwką z okolicznych sadów i zupa klopsowa z kluskami lanymi. Wybór dań w menu jest ogromny. Są dania wegetariańskie, wegańskie, dania mięsne i rybne.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA jest wyremontowany i odświeżony. Pokoje zachęcają do noclegów, kuchnia kusi smakowitymi daniami, a okolice zapraszają do wypoczynku pośród nieskażonej cywilizacją przyrody, co w dzisiejszych czasach jest coraz rzadsze. Zapraszamy!

Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699, e-mail: osrodek©wilga.turystyka.pl

Źródło: Artykuł promocyjny

Górzno i okolice:



































Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.5107 )