WiadomośćDzień Praw Zwierząt
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 22 maja 2024 r., godz. 09:43

Dzień Praw Zwierząt
22 maja 1997 roku największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.Ustawa o ochronie zwierząt była pierwszym aktem prawnym w Polsce, który regulował postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi. Jej przyjęcie poprzedziła największa w Polsce kampania na rzecz praw zwierząt. Inicjator organizacja ekologiczna "Klub Gaja" zebrał pod rezolucją w sprawie uchwalenia ustawy 600 tys. podpisów.

22 maja to również Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, dzień, który podkreśla znaczenie uchwalonej przez Sejm RP w 1997 r. Ustawy o ochronie zwierząt. Jesteśmy winni zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę. Zgodnie z treścią art.1 ustawy: "Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."

W roku 2011 ustawa o ochronie zwierząt została znowelizowana, a szczególne zmiany dotyczyły zwiększenia kar za okrutne obchodzenie się ze zwierzętami oraz zabronienia trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób zadający im ból i ograniczający ich ruchy dłużej niż 12 godzin.

Według ustawy o ochronie zwierząt człowiek jest winien im poszanowanie, ochronę i opiekę. A jak wiemy - jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy.
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.16999 )