WiadomośćBlisko 3 tysiące mieszkańców z bransoletką życia
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 18 listopada 2023 r., godz. 10:52

Blisko 3 tysiące mieszkańców z bransoletką życia
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku działalności obejmuje opieką mieszkańców będących w jesieni życia - współfinansuje organizację dziennych domów pobytu, domów dla seniorów i prowadzi program „bransoletka życia”.



Obecnie na terenie województwa funkcjonuje ponad sześćdziesiąt domów dziennego pobytu dla seniorów. Osoby starsze znajdują tam nie tylko dobre dusze, z którymi mogą wspólnie spędzić czas, ale również niezbędną pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w perspektywie unijnej 2014-2020 udało się zrealizować ponad 180 projektów o wartości blisko 400 mln zł, dzięki którym do seniorów dotarło wsparcie w dziedzinie opieki.

- Budowa domów dziennego pobytu, organizacja klubów seniora, integracja osób starszych, opieka nad seniorami – to realne działania samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, którymi niezmiennie wspieramy mieszkańców w jesieni życia. Naszym sztandarowym projektem jest „bransoletka życia” – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Bransoletki życia, to opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej, na który składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania i centrum operacyjne, prowadzące przez marszałkowską spółkę Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Osoby objęte tym programem otrzymują zegarek, który zakładają na ręce. Dzięki urządzeniu mogą połączyć się z ratownikiem medycznym i wezwać pomoc.

W tej chwili w bransoletki życia wyposażone są 2803 osoby, natomiast łącznie od 2021 r. do 31 października 2023 r. z usługi teleopieki skorzystało 3798 osób. Od początku funkcjonowania Kujawsko-Pomorskie Telecentrum przyjęło 20896 wezwań wysłanych z bransoletek życia, z czego 13411 stanowiły alarmy wywołane wciśnięciem przez użytkownika przycisku SOS na opasce a 7485 było alarmami upadkowymi, wygenerowanymi automatycznie przez urządzenia. W efekcie tych alarmów zorganizowanych zostało 849 interwencji u uczestników projektu, z czego w 386 przypadkach konieczne było wezwanie służb ratunkowych a w 463 przypadkach wystarczyło wezwanie wskazanych opiekunów, osób z rodziny lub sąsiadów.

Kolejnym zadaniem w ramach projektu jest organizacja usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci pomocy sąsiedzkiej oraz wolontariatu opiekuńczego. Usługi te w głównej mierze dotyczą udzielania opiekuńczego wsparcia osobom samotnym i niesamodzielnym, w formie pomocy w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów, przygotowywaniu posiłków, pomocy przy pracach porządkowych w gospodarstwie domowym, pomocy w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, towarzyszenia na spacerach, odwiedzin w szpitalu, wspólnego czytania książek, gazet czy wspólnych rozmów. Takimi działaniami objętych zostało już 2306 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Wykaz partnerów projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” na 10 listopada 2023 r.

1. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Sp. z o.o.
2. Miasto Bydgoszcz
3. Gmina Miasta Toruń
4. Gmina Miasto Włocławek
5. Gmina Miasto Inowrocław
6. Gmina-Miasto Grudziądz
7. Gmina Aleksandrów Kujawski
8. Gmina Bartniczka
9. Gmina Bobrowo
10. Gmina Miasta Brodnicy
11. Gmina Brodnica
12. Gmina Brzozie
13. Gmina Brzuze
14. Gmina Cekcyn
15. Gmina Miasto Chełmno
16. Gmina Chełmno
17. Gmina Miasta Chełmża
18. Gmina Chełmża
19. Gmina Świecie nad Osą
20. Gmina Czernikowo
21. Gmina Dąbrowa Chełmińska
22. Gmina Dobre
23. Gmina Fabianki
24. Gmina Gniewkowo
25. Miasto i Gmina Górzno
26. Gmina Gruta
27. Gmina Inowrocław
28. Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie
29. Gmina Jeziora Wielkie
30. Gmina Kcynia
31. Gmina Kęsowo
32. Gmina Kijewo Królewskie
33. Gmina Kikół
34. Gmina Koronowo
35. Gmina Kowalewo Pomorskie
36. Gmina Raciążek
37. Gmina Książki
38. Gmina Lipno
39. Gmina Lisewo
40. Gmina Lubanie
41. Gmina Lubicz
42. Gmina Lubiewo
43. Gmina Łubianka

Projekt Kujawsko-Pomorska Teleopieka jest współfinansowany z Funduszy Europejskich, w ramach Osi priorytetowej 9. Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ogólny budżet projektu - 23 mln zł

Wysokość wkładu Unii Europejskiej w projekt - 19,6 mln zł

Wysokość wkładu własnego - 3,5 mln zł.

W bransoletki życia wyposażonych jest niemal 3 tys. osób

Z usługi teleopieki skorzystało prawie 4 tys. mieszkańców

Kujawsko-Pomorskie Telecentrum przyjęło ponad 20 tys. wezwań wysłanych z bransoletek życia.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.16586 )