WiadomośćGmina Brodnica w rankingu "Wspólnoty"
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 18 października 2023 r., godz. 08:20

Gmina Brodnica w rankingu "Wspólnoty"
Rankingi Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątek kilku aspektów. Rankingi "Wspólnoty" są publikowane rok po okresie którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane.Ostatnio opublikowany ranking Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" dotyczący wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2020-2022 wyraźnie pokazuje, że Gmina Brodnica jest liderem inwestycji w naszym powiecie. Jesteśmy dumni z tego wyniku i chcielibyśmy przedstawić kilka faktów, które to potwierdzają.

Ranking ten uwzględnia całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat, a więc w okresie od 2020 do 2022 roku. Co naszym zdaniem jest szczególnie godne uwagi to fakt, że Gmina Brodnica inwestuje niezależnie od cyklu wyborczego. W latach 2020-2022 wydaliśmy na inwestycje ponad 37 milionów złotych, co jest imponującym osiągnięciem. Co więcej, udało nam się pozyskać prawie 25 milionów złotych środków zewnętrznych na te inwestycje.

Sytuację w naszej gminie można podsumować na podstawie trzech kluczowych wskaźników. Po pierwsze, inwestycje - poziom wydatków inwestycyjnych na mieszkańca mamy najwyższy od lat, co pokazuje zaangażowanie w rozwój naszej gminy. Po drugie, wzrost liczby mieszkańców - w latach 2019-2022 dołączyło do naszej społeczności ponad 1000 nowych mieszkańców, co świadczy o atrakcyjności naszej gminy jako miejsca do życia.
Na koniec roku 2022 liczba mieszkańców gminy wynosiła 9360 osób.

Po trzecie, z dumą informuję, że mimo tak dużych inwestycji i wydatków, dług gminy spadł znacząco. Pod koniec roku 2019 wynosił on 15 milionów złotych, a na koniec tego roku spadnie do 8,3 miliona złotych. To kolejny dowód odpowiedzialnej polityki finansowej.

Dziękuję Wam wszystkim za zaufanie i wsparcie, które umożliwiły nam osiągnięcie tego sukcesu. Razem, jako społeczność, tworzymy przyszłość naszej gminy. Nasza praca i inwestycje naprawdę przynoszą rezultaty. Bądźmy dumni z tego, co osiągnęliśmy i razem kontynuujmy naszą drogę ku jeszcze lepszej przyszłości!

Wójt Gminy Brodnica
Adam Zalewski


Gmina Brodnica w rankingu "Wspólnoty":Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica


reklama
Dzialkowicz.jpg

Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.16517 )