WiadomośćCentrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 18 maja 2022 r., godz. 11:52

Maj w ogrodzie
Maj to okres intensywnych prac w ogrodzie. Właśnie teraz należy poświęcić ogrodowi sporo czasu, jeżeli chcemy by był on naszą chlubą. Miesiąc ten w naszych ogrodach cieszy bogactwem barw i zapachów - drzewa intensywnie się zielenią, mnóstwo roślin kwitnie, a w warzywniakach wschodzą pierwsze warzywa.W Centrum Ogrodniczym znajdziemy nowości w wielu branżach. Dla lubiących zieleń sprowadzane są rośliny, które dowożone są kilka razy w tygodniu. Znajdziemy tu zieleń do ogrodu i kwitnące kwiaty na balkony i tarasy. Wszystkie rośliny są świeże i zdrowe i budzą podziw swoim pięknym wyglądem. Asortyment ciągle się zmienia, warto więc być na bieżąco. Duży wybór środków ochrony roślin, odżywek pozwala mieć pewność, że nasze rośliny będą zawsze piękne i obficie kwitnące. Warto pochylić się nad trawami dekoracyjnymi, których proste piękno potrafi zmienić ogród w tajemniczy zakątek.

Po przekwitnięciu prześwietlamy krzewy ozdobne kwitnące wiosną oraz zasilamy je nawozami wieloskładnikowymi. Ściółkujemy korą sosnową drzewa i krzewy (grubość warstwy powinna wynosić co najmniej 5 cm), szczególnie świeżo posadzone oraz słabo i płytko korzeniące się (np. lilaki, róże, magnolie, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce). Korę rozkładamy na dobrze podlaną ziemię. Warto pamiętać, aby różanecznikom i azaliom usunąć przekwitłe kwiatostany. Wrzośce po zakończeniu kwitnienia przycinamy, aby rośliny bardziej się zagęściły.

Dzielimy, rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Byliny na rabatach od połowy maja, zwłaszcza podczas ciepłej i suchej pogody, regularnie podlewamy (przede wszystkim te rosnące na glebach lekkich, przepuszczalnych). Usuwamy zwiędłe kwiaty oraz owocostany (tzw. ogławianie) przekwitłych tulipanów, szachownic, narcyzów i hiacyntów, cebulic (zawiązanie nasion osłabia cebulki). Jeśli kępy roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną rosną zbyt gęsto, warto je wykopać (ale tylko wtedy, gdy liście już zasychają), rozdzielić i przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią.

Systematyczne odchwaszczamy grządki i rabaty – w maju chwasty mają jeszcze niewielkie rozmiary i są słabo zakorzenione, dlatego łatwo je wyrywać. Jeśli zaniedbamy ten zabieg, chwasty rozrosną się i zaczną konkurować z uprawianymi roślinami o wodę, światło oraz substancje odżywcze. Ponieważ sezon grillowy właśnie się rozpoczął, zapoznajmy się z bogatą ofertą wszelkiego rodzaju akcesoriów i zaskoczmy sąsiadów nowym, efektownym sprzętem. Każdego roku modele grilli są ciekawsze i praktyczniejsze, warto więc obejrzeć nowości. Personel, jak zwykle fachowy, doradzi, pomoże i cierpliwie pokaże wszystko, co będzie nam potrzebne.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, ul Sikorskiego 8 zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-18:00. W soboty od 8:00-16:00.

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:
reklama
Dzialkowicz.jpg

Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.14986 )