WiadomośćGmina Brodnica
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 22 czerwca 2021 r., godz. 09:42

Wolontariusze na tropie dziedzictwa
W dniu 18.06.2021 w Szkole Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce realizowano projekt "Wolontariusze na tropie dziedzictwa". Całość działań poprzedzona była cyklem szkoleń na temat dobrej współpracy z wolontariuszami, organizowanych przez Kujawsko – Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych.



Całość działań poprzedzona była cyklem szkoleń na temat dobrej współpracy z wolontariuszami, organizowanych przez Kujawsko – Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych, w których udział wzięli uczniowie z klas VII i VIII wraz z wychowawcami Agatą Bejrach i Ewą Mikielewicz, rodzice uczniów oraz prezes Fundacji Brama Epok Joanna Kalenik która regularnie współpracuje ze szkołą.

Projekt rozpoczął się 17 czerwca, kiedy to uczniowie klasy VII, wraz z Agatą Bejrach i pracownikami szkoły posprzątali grób Aleksandra Czepkowskiego, żołnierza walczącego w czasie wojny pod Monte Cassino, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Szczuce. W ramach dotacji zakupiono patriotyczne wiązanki, które przygotowała kwiaciarnia "Beata" z Brodnicy. Kwiaty złożono na grobie w dniu 18 czerwca. Tego samego dnia w szkole dyrektor Zenon Matuszewski podkreślił ogromną rolę działań wolontariackich w życiu młodych ludzi i ich wpływ na kształtowanie osobowości.

Projekt był dofinansowany z Korpusu Solidarności. Przedstawiciel koordynatora akcji na terenie województwa, Federacji Organizacji Pozarządowych Michał Pezler opowiedział zebranym w sali gimnastycznej uczniom na temat idei wolontariatu, Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne i gadżety Korpusu. Następnie swoją prezentację przedstawiła Piątka Pileckiego Michałki, którą stanowią wolontariusze Fundacji Brama Epok uczący się w szkole: Marta Stawicka, Dominika Gąsiorowska, Adam Zawadzki, Jakub Szymański i Wit Biner. Uczniowie przygotowali analizę półrocznych działań w programie. Zostali wyróżnieni przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego spośród 100 innych drużyn z całej Polski i nagrodzeni.

Kolejnym etapem była prezentacja na temat wojennej kuchni, którą przygotowały uczennice klasy VIII: Karolina Trendowicz i Julia Szymańska. Do kuchni z tamtej epoki nawiązywał również przygotowany poczęstunek, czyli ciastka: magdalenki, "z maszynki", czy kruche. Wiktoria Faraś, Martyna Gołkowska i Marysia Kołakowska, również z klasy VIII, przygotowały wystąpienie na temat gier, w które grano w czasach okupacji. Warto wspomnieć o grze "Hodowla zwierzątek", znanej obecnie jako "SuperFarmer", którą stworzył matematyk Karol Borsuk właśnie w czasie wojny w Warszawie. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w grach planszowych, ponieważ w ramach dotacji zakupiono je ze sklepu Muzeum Powstania Warszawskiego, będą dostępne także w szkolnej świetlicy.

W bogatym programie wydarzenia nie zabrakło prezentacji projektu "Mogliśmy być pokoleniem Kolumbów", który jest realizowany przez Fundację Brama Epok i dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Brodnicy. Uczniowie szkoły wzięli udział w stylizowanej na czasy II wojny sesji zdjęciowej, którą wykonała Malwina Zapalska. Wcielili się w role poetów, którzy walczyli, a także w większości zginęli w powstaniu, bądź w czasie wojny. W czasie prezentacji uczniowie klasy VIII czytali wiersze, a towarzyszyły im odtworzone sylwetki poetów: Wiktor Domżalski i Amelia Kowalska jako Anna Świrszczyńska w wierszu "Dzień Matki", Karolina Trendowicz i Marta Staw"cka jako Krystyna Krahelska w wierszu "Cisza", Martyna Gołkowska i Wit Biner jako Krzysztof Kamil Baczyński w wierszu "Znów wędrujemy", Miłosz Kaczyński i Adam Zawadzki jako Tadeusz Gajcy w wierszu "Z listu”, Dominika Gąsiorowska jako Teresa Bogusławska w wierszu "Ci są szczęśliwi".

Wydarzenie zakończyło się rozgrywkami gier planszowych, a także prezentacją filmu 'Podatki. To się opłaca – od zawsze", którymi uczniowie Amelia Kowalska, Marta Stawicka i Wit Biner zwyciężyli w VII edycji konkursu Finansoaktywni. Koordynatorem działań w ramach Korpusu Solidarności w szkole jest Agata Bejrach. Planowane są kolejne wydarzenia i akcje w ramach Korpusu, w którym zarejestrowanych jest już 8 uczniów. Jest to wieloletni program mający promować długoterminowy i regularny wolontariat na rzecz dobra wspólnego. Uczniowie planują m.in. stałą opiekę nad grobami żołnierzy oraz działania edukacyjne.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

Wolontariusze na tropie dziedzictwa/fot. nadesłane:









reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.13616 )