WiadomośćGOK w Górznie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 07 maja 2021 r., godz. 10:40

GOK w Górznie realizuje projekt LATO W TEATRZE
Już po raz ósmy GOK w Górznie będzie organizował "Lato w teatrze". Gminny Ośrodek Kultury znalazł się wśród 41 ośrodków kultury z całej Polski, które otrzymały dofinansowanie w 14. edycji programu. To program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej.



Jury konkursowe po zapoznaniu się z 278 wnioskami dopuszczonymi do oceny merytorycznej zdecydowała o przyznaniu dofinansowania 41 projektom, w tym GOK-owi w Górznie. W ramach modułu LATO W TEATRZE+ na realizację projektu "Drzewo", Gminny Ośrodek Kultury w Górznie dostanie dofinansowanie w wysokości 38 000,00 zł. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały LATO W TEATRZE ( do nich należy GOK w Górznie), mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany LATO W TEATRZE +, a dofinansowanie przyznano w tym roku 7 ośrodkom. Swój projekt Górzno w tym roku będzie realizowało wspólnie z GOKSiR Zbiczno.

W 2020 roku odbyła się trzynasta edycja programu LATO W TEATRZE, która podporządkowana została rytmowi nadawanemu przez pandemię COVID-19. Gminny Ośrodek Kultury w Górznie realizował projekt wspólnie z partnerem Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Płośnicy. Tematem przewodnim programu RADUJMY SIĘ. W KOŃCU RADUJMY SIĘ... była radość. O programie czytamy:

- Tematem przewodnim była dla nas radość. Radość z bycia razem, tworzenia i małych rzeczy. Podczas warsztatów szukaliśmy rzeczy, gestów, postaw, które nas cieszą i dają radość innym. Dawaliśmy sobie siłę i uważność. Szukaliśmy dźwięków i słów w muzyce, odciskaliśmy ślady przyrody, cząstki lata, by zostawić je na dłużej. W gestach teatralnych i zadaniach cyrkowych szukaliśmy naszej przestrzeni wyrazu. Wykorzystaliśmy do tego żonglerkę, klaunadę, ekwilibrystykę oraz dramę, pantomimę, zabawy naśladowcze. Mieliśmy zabawy muzyczne oraz akompaniowaliśmy cyrkowe zmagania. Metodą cyjanotypii i barwienia tkanin tworzyliśmy scenografie inspirowane przyrodą. Radujmy się. W końcu radujmy się! - to był nasz przekaz dla świata. Największym sukcesem naszego projektu jest poznanie cyrkowych sztuczek w tak krótkim czasie oraz to, że wyszliśmy z utartego górznieńskiego szlaku i zrobiliśmy Lato w teatrze w zupełnie nowym miejscu.


LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub dziennikarze. Instruktorzy oddają głos dzieciom i młodzieży. W trakcie dwutygodniowych warsztatów są ich przewodnikami i opiekunami, którzy ułatwiają młodym znalezienie formy dla scenicznej wypowiedzi na bliskie im tematy.

Program LATO W TEATRZE, promując prowadzone w nowoczesny i atrakcyjny sposób teatralne działania edukacyjne, udowadnia, że teatr może być medium ważnym dla młodych ludzi. Instruktorzy podejmują istotne dla młodych tematy, pozwalają im mówić ze sceny o bliskich im sprawach. W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Czekamy z niecierpliwością, mając nadzieję, że tym razem pandemia nie pokrzyżuje planów.

Źródło: GOK w Górznie


reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.13437 )