WiadomośćWywiad z PPIS w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 23 marca 2021 r., godz. 10:22

Szczepienia to konieczność
W poniedziałek 22 marca zaczęła się rejestracja seniorów wieku 65 i 66 lat. Od wtorku 23 marca kolejne pięć roczników, czyli osoby urodzone pomiędzy 1957 i 1961 rokiem, może się rejestrować. O tym, jak wygląda sytuacja ze szczepieniami na naszym terenie, czy osoba zaszczepiona może zarażać, a także o strachu przed szczepionką AstraZeneca rozmawialiśmy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym Danutą Kowalkowską-Szramką.



O kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienia preparatem AstraZeneca. O kilkadziesiąt procent wzrosła także w ostatnich dniach liczba osób, które nie zgłaszają się na szczepienia, choć były zapisane. Ze względu na znaczną liczbę dawek szczepionki, które leżą w lodówkach w punktach szczepień, podjęta została decyzja o przyspieszeniu rejestracji dla osób młodszych. Jak wygląda sytuacja w powiecie brodnickim?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Sytuacja epidemiologiczna w powiecie brodnickim ma trend niekorzystny. Tak jak w całej Polsce, widzimy wzrost zakażeń SARS-CoV-2. W tej chwili od początku epidemii mamy 3618 przypadków zakażeń i ponad 260 aktywnych z tendencją rosnącą. W izolacji domowej jest ponad 240 osób i też tendencja rosnąca. Mamy 9 ognisk rodzinnych i to jest bardzo niepokojące. Społeczeństwo nie chce korzystać z izolatorium, a przecież w ten sposób nie naraża rodziny. Teraz w izolatorium nie mamy nikogo, a taki chory mieszkając w rodzinach wielopokoleniowych, gdzie nie ma możliwości rozdzielenia, zaraża dalej. Powinno się zapewnić takiej osobie osobny pokój, ale gorzej już jest z wc. Powinno się stosować zabezpieczenia, maseczki, izolację, dezynfekcję, a tak niestety się nie dzieje. Przy kontrolach Policji okazuje się, że domy nie zawsze spełniają warunki izolacji. Ważne jest też to, że osoby na izolacji nie podają kontaktów, żeby następni nie byli poddani kwarantannie. Powody są różne. Apeluję, żeby nie bagatelizować kontaktów z osobą dodatnią i jest wręcz konieczność, żeby osoby te były w kwarantannie. Przy epidemii izolacja jest najważniejszym czynnikiem. Kwarantanna jest 10-dniowa od następnego dnia, w którym mieliśmy kontakt. W tej chwili mamy również wzrost kwarantanny na naszym terenie.

Czy osoba zaszczepiona może być nosicielem?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Tak, może się tak zdarzyć, że osoba zaszczepiona posiada wirusy w górnych drogach oddechowych i jej one nie szkodzą. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że osoby zaszczepione mogą transmitować wirusa, dlatego nie zostały one zwolnione z obowiązku noszenia masek, zachowywania dystansu czy dezynfekcji rąk.

Jak wygląda sytuacja ze szczepieniami na naszym terenie? Czy dużo jest chętnych?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Na cały powiat około 78 tysięcy mieszkańców, mamy zaszczepionych 7 886 osób, to nieduży odsetek. Pierwszą dawką mamy zaszczepionych 5 140 osób, a drugą dawką 2 746 osób. To niewiele. Przyczyną może być niedostateczna ilość szczepionki i tu sytuacja ma ulec zmianie w II kwartale br. Niestety wpływają też na to postawy ludzkie i tak np. zapanowała histeria na temat szczepionki AstraZeneca i jej skutków ubocznych. A przecież szczepiliśmy nauczycieli tą szczepionką i nie mieliśmy żadnych odczynów niepożądanych. Mogą być lekkie objawy poszczepienne, osłabienie, bóle głowy, ale to są normalne objawy, które przechodzą po dwóch dniach. Jedynym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wstrząs anafilaktyczny.

Z czego wynika podział szczepionek? Dlaczego osoby po 70-tce dostają szczepionki inne niż AstraZeneca?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Ten podział wynika z tego, że nie wszystkie grupy wiekowe były dostatecznie przebadane. W Wielkiej Brytanii zaszczepiono już miliony osób i to najlepszy dowód, że tę szczepionkę należy przyjąć i zabezpieczyć swoje zdrowie i życie. Wiek osób trafiających do szpitali znacząco się obniża i nigdy nie wiadomo, jak zareaguje nasz organizm. Zaszczepione osoby z naszego terenu nie zakażają się, natomiast chorują osoby młode. Niestety zbyt wiele jest nieodpowiedzialności, szczególnie wśród osób młodych. Wirus będzie trwał i szybko nas nie opuści. Cały czas trwają badania nad odpornością i odpowiedzią komórkową po szczepieniu. Możliwe, że będą dawki przypominające lub będzie zalecana szczepionka, jak w przypadku grypy. W tej chwili nie ma jeszcze takich wskazań, ale należy koniecznie podjąć decyzję o szczepieniu.

Jak więc mamy żyć, żeby było bezpiecznie?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Wszystko jest w naszych rękach, rozsądek przede wszystkim. Oczywiście musimy robić zakupy - starajmy się jednak robić to możliwie rzadko, a przede wszystkim pojedynczo. Do sklepu nie idzie cała rodzina! W małych sklepach nie powinno przebywać jednoczasowo wiele osób - w zależności od wielkości sklepu kilka do kilkunastu osób. Nie można tworzyć tłoku. O ile nie jesteśmy na kwarantannie lub nie podlegamy izolacji, spacery i umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz wskazana, pod warunkiem, że zachowujemy odpowiednią odległość od innych osób. Unikanie spotkań towarzyskich nie oznacza zerwania kontaktów. Zatem nie odwiedzajmy się, ale możemy być, i powinniśmy, w kontakcie telefonicznym, mailowym, skype'owym, czy jakimkolwiek innym, poza bezpośrednim spotkaniem.

Musimy więc na nowo określić priorytety. To, co jeszcze przed tygodniem czy miesiącem było dla nas bardzo istotne, dzisiaj - w obliczu prawdziwego zagrożenia - musi zejść na dalszy plan. Dziękuję za rozmowę.

Źródło: PPIS w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka


reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.13257 )