WiadomośćSezon na kleszcza
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 04 marca 2021 r., godz. 11:09

Sezon na kleszcza
Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W Polsce "główny sezon kleszczowy" zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.



Kleszcze są sklasyfikowane jako pajęczaki. Jest to wysoko wyspecjalizowane stworzenie, posiadające ciało i wyjątkowo dobrze adoptujące się do swojego otoczenia. Jako pasożyt, by przeżyć, kleszcz polega na innych, i podobnie jak komar żywi się krwią. Z roku na rok kleszczy jest coraz więcej. Musimy mieć świadomość, że sezon na kleszcze, który rozpoczął się już w marcu, może potrwać nawet do późnej jesieni.

Na terenie Polski żyje około 21 gatunków tych pajęczaków. Obecnie kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również możemy się na nie natknąć w dosyć wilgotnym środowisku z dostępem do żywicieli, do których należą przede wszystkim ssaki, w tym ludzie oraz ptaki. Nie pogardzą też ludzką krwią. Kłopotliwe pajęczaki można spotkać na terenie całego kraju, jednak najwięcej jest ich w części północnej i wschodniej.

Najgroźniejszą chorobą wywoływaną przez wirus przenoszony przez te pajęczaki jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nawet co szósty kleszcz może przenosić wirusa KZM. Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

Równie groźna chorobą jest borelioza. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika.

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.
1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe "kleszczołapki" dostępne w aptekach. Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Jak się chronić?

Pierwszą linią ochrony są odpowiednie ubrania. Najlepiej, żeby zakrywały jak najwięcej ciała. Warto też zaopatrzyć się w olejki, które odstraszają kleszcze. Pajęczaki nie lubią intensywnych zapachów: goździkowego, tymiankowego, eukaliptusowego, miętowego. Rozcieńczonym olejkiem o wybranych zapachu możesz skropić ubranie przed wyjściem. Po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze lubią miejsce ciepłe, chętnie wczepiają się w skórę pod pachami, w pachwiny, pod piersiami i w zgięcia kolan.



reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.13185 )