WiadomośćGmina Świedziebnia
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 07 listopada 2019 r., godz. 13:47

Międzynarodowy Dzień Białej Laski
W dniu 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych zwanym również Międzynarodowym Dniem Białej Laski. W Polsce ten dzień oficjalnie po raz pierwszy świętowaliśmy w 1993 roku. Celem obchodów tego dnia jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.Co roku, 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski - święto osób niewidomych i niedowidzących. Celem akcji jest kształtowanie postaw ludzi opartych na otwartości, empatii i tolerancji wobec osób niewidomych. Osoby z wadami wzroku, właśnie w tym dniu podkreślają swoją rolę w społeczeństwie.

Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego m.in. chodzić na spacery, robić zakupy czy podróżować komunikacją miejską.

Uczniowie szkoły w Janowie również brali udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Klasy młodsze i starsze (kl. III – kl. VIII) odbyły pogadankę z pedagogiem na temat potrzeb i możliwości osób niewidomych, wysłuchały listu niewidomego Adama, który w tym roku zdał maturę, a także usłyszały informacje na temat Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy.

Członkowie Szkolnego Wolontariatu i uczniowie z klas III – VIII wykonali plakaty dotyczące tematyki osób niewidomych, z których zrobiono wystawkę na korytarzu szkolnym.

Święto jest okazją, by przypomnieć zdrowej części społeczeństwa, że niewidomi i niedowidzący istnieją, chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata - bez ograniczeń i fałszywej litości.


reklama

Źródło: SP w Janowie

Międzynarodowy Dzień Białej Laski/fot. SP w Janowie:
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.12791 )