WiadomośćNowy sonar dla WOPR-u
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 05 października 2020 r., godz. 07:53

Nowy sonar dla WOPR-u
Drużyna toruńskiego WOPR-u przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim wzbogaciła się o sonar. Sprzęt wspomoże ratowników w akcjach poszukiwawczych na wodzie. Dzięki prywatnemu darczyńcy ratownicy WOPR Toruń przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim otrzymali nowoczesne urządzenie do podwodnych poszukiwań.



Paweł Kędzia informuje:

- W wodzie o małej przejrzystości, użycie sonaru znacznie ułatwia poszukiwania - mówi Aleksandra Barańska, kierowniczka oddziału WOPR Toruń przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim. - Dotychczas byliśmy zdani na jednostki, które dysponują takim sprzętem. I pomimo, że mieliśmy przypuszczenia, gdzie w przybliżeniu prawdopodobnie znajduje się poszukiwana osoba, to musieliśmy czekać, bo w mętnej wodzie nie widać więcej niż na wyciągnięcie ręki.

Sonar jest na wyposażeniu specjalnych oddziałów ratowniczych, niestety, nie w Brodnicy. Dlatego chociażby ze względu na odległość, wykorzystanie tego rodzaju urządzenia było dość czasochłonne. Tymczasem w razie potrzeby woprowcy mobilizują się błyskawicznie, a sprzęt jest gotowy do wyjazdu w każdej chwili. Ratownicy postanowili się usamodzielnić, żeby nie czekać na zewnętrzne ekipy.

- Urządzenie jest przenośne. Można je zainstalować przy motorówce, czy skuterze wodnym - mówi Aleksandra Barańska. - To powoduje, że można je wykorzystywać zarówno na płytkich, jak i głębokich akwenach.

Ratownicy zaprezentowali możliwości nowego urządzenia. Niewielka głowica spoczywa pod motorówką. Sygnały przetworzone w obraz trafiają na monitor. Początkowo dla niewprawnego oka w kształtach, które kojarzą się z obrazami usypanymi z ziaren piasku, trudno cokolwiek rozpoznać. Ratownicy jednak objaśniają i wskazują: zatopione konary, dawny pomost, czy nawet wodorosty unoszące się w toni. Detale robią wrażenie.

- Obraz jest na tyle dokładny, że łatwo będzie rozpoznać na przykład skuloną sylwetkę - opowiada ratowniczka.

Urządzenie bada to, co się znajduje w pasie kilkudziesięciu metrów dookoła motorówki. Zakres penetracji w zależności od konfiguracji wynosi do 50 metrów z każdej strony, czyli łącznie to pas o szerokości nawet 100 metrów! Gdyby ratownicy dostrzegli coś niepokojącego, mogą nanieść znacznik GPS na ekranie lub ustawić boję w interesującym ich miejscu, żeby konkretne już miejsce zbadać jeszcze dokładniej.

Urządzenie jest na tyle nowoczesne, że na zaproszenie tamtejszych służb minionego weekendu brodnicki WOPR włączył się z powodzeniem w akcję poszukiwania Macieja Aleksiuka we Wrocławiu. Jednocześnie ratownicy już planują, żeby tym razem z wykorzystaniem sonaru, przeczesać ponownie Drwęcę w poszukiwaniu ciała zaginionego w 2018 roku Adriana Dudka. Woprowcy wespół ze strażakami i policją penetrowali rzekę i jej otoczenie, ale ratownicy mają nadzieję, że z wykorzystaniem nowego urządzenia być może uda się głębiej zajrzeć w odmęty Drwęcy.



reklama

Źródło: Paweł Kędzia




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.12616 )