WiadomośćGórznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 24 lipca 2020 r., godz. 08:53

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza
Blisko 19 hektarów lasów, malowniczo położone jeziora, bogactwo gatunków zwierząt i roślin oraz rozwinięta baza edukacyjna czynią tereny Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku. Jego uroki można poznawać podczas zajęć dydaktycznych oraz wycieczek po szlakach turystyki pieszej i rowerowej.Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy został utworzony w 1990 roku. Położony jest na obszarze trzech województw: kujawsko-pomorskiego (13 901 ha), warmińsko-mazurskiego (8 632 ha) i mazowieckiego (5 230 ha). Na styku tych regionów znajduje się symboliczny głaz narzutowy. W tym miejscu przebiegała również niegdyś granica pomiędzy dwoma zaborami: pruskim i rosyjskim. Cały obszar parku wchodzi w skład „Zielonych Płuc Polski”. O wysokiej randze przyrodniczej świadczy utworzenie w granicach parku dwóch form ochrony przyrody Natura 2000 – Mszar Płociczno i Ostoja Lidzbarska oraz siedmiu rezerwatów: Jar Brynicy, Szumny Zdrój, Klonowo, Ostrowy nad Brynicą, Czarny Bryńsk, Mszar Płociczno i Jar Brynicy II.

Siedziba Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w miejscowości Ruda w powiecie brodnickim. Centrum dydaktyczne stanowi ośrodek edukacji ekologicznej, który powstał w 2015 roku dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Na nowoczesny obiekt zaadaptowano XIX-wieczną zabudowę dawnej stajni. Usytuowana tam sala wykładowa łączy nowoczesny sprzęt multimedialny i badawczy z drewnianymi elementami pierwotnej konstrukcji więźby dachowej, które podkreślają szczególny charakter zabytkowego wnętrza. Oferta edukacyjna skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. W dwustumetrowym ośrodku turyści mają do dyspozycji lupy binokularne, mikroskopy biologiczne oraz zestawy komputerowe. Poznawanie przyrody uatrakcyjniają tablice interaktywne i dźwiękowe. Baza dydaktyczna pozwala na prowadzenie wykładów w sali edukacyjnej ośrodka, a bogate zaplecze turystyczne – zajęć w terenie.

Park oferuje odwiedzającym ponad 250 kilometrów szlaków rowerowych i pieszych. Miłośnicy nordic walkingu mają do dyspozycji 4 ścieżki (łącznie 29 kilometrów) o różnym poziomie trudności. Większość szlaków to drogi i aleje leśne. Wzdłuż tras rozmieszczono tablice z propozycjami ćwiczeń oraz punkty pomiaru tętna.


reklama

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.12350 )