WiadomośćStan epidemii
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 21 marca 2020 r., godz. 13:06

Stan epidemii w Polsce - co to oznacza?
20 marca 2020 roku zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu epidemii. Stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Wyjaśniamy, co to oznacza.



Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń. Mogą to być np. wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań.

Zgodnie z treścią ustawy, stan epidemii może (ale nie musi) wiązać się z następującymi obowiązkami:
  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych
  • czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców
  • czasowa reglamentacja zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły
  • obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
  • obowiązek poddania się kwarantannie
  • ustanowienie miejsc kwarantanny
  • ustanowienie zakazu opuszczania miejsc kwarantanny
  • czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia
  • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów
  • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach
  • zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
  • nakaz określonego sposobu przemieszczania się

Ogłoszenie stanu epidemii pozwala Radzie Ministrów określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. strefy zero - obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom jak zakaz przemieszczania się ludzi.

Stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Zgodnie z ustawą można nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, czy terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych. Wprowadzenie stanu epidemii pozwala też na wprowadzenie czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

Na obszarze, na którym ogłoszono stan epidemii nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych w przypadku zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane prowadzone w związku z zapobieganiem epidemii. Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy podmiotów leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne, mogą być skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii. Obowiązkowi takiemu, jeśli niesie on ryzyko zakażenia, nie podlegają osoby do 18. roku życia lub powyżej 60 roku życia, a także kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci w wieku do 18 lat, w tym osoby wychowujące dzieci samotnie oraz osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, a także inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi.

Na konferencji prasowej minister Szumowski poinformował, że kara grzywny za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny wzrosła z 5 tysięcy złotych na 30 tys. Rząd chce też wprowadzić mechanizmy umożliwiające śledzenie, czy dana osoba rzeczywiście przebywa na kwarantannie. W tym celu uruchomił m.in. specjalną aplikację dla osób przebywających na kwarantannie domowej.

Szkoły zostały zamknięte do Wielkanocy.


reklama





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11732 )