WiadomośćMiasto i Gmina Górzno
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 19 stycznia 2020 r., godz. 11:44

Uroczystości z okazji powrotu Górzna do wolnej Polski
W niedzielę, 19 stycznia po mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 10:00, pod pomnikiem na Rynku odbyły się uroczystości 100-letniej rocznicy powrotu Górzna do Macierzy. Choć Polska odzyskała niepodległość w roku 1918, mieszkańcy Kujaw i Pomorza musieli na wyzwolenie spod zaborów poczekać do 1920 roku.



We Włocławku, Rypinie czy na Ziemi Dobrzyńskiej już od listopada 1918 r. "zapanowała Polska", ale w pozostałej części obecnego województwa zaborcza władza trzymała się mocno. Traktat Wersalski, dopiero dwa lata później, w roku 1920 oddawał Polsce Poznańskie oraz większą część Prus Królewskich. W sumie ponad 45 tysięcy km2 z nieco ponad 3 milionami mieszkańców. W tym roku obchodzimy setną rocznicę tych wielkich wydarzeń. To moment radości, refleksji i okazji do uhonorowania ludzi, bez których odrodzenie ojczyzny nie byłoby możliwe.

W Górznie, pod pomnikiem na Rynku, odbyły się uroczystości, w których uczestniczył burmistrz Tomasz Kinicki i ksiądz proboszcz Stefan Maliszewski, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy Górzno. W uroczystości brała też udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Górznie, która przygotowała część artystyczną.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki w swoim wystąpieniu powiedział: - 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jednak nie wszystkie polskie ziemie weszły od razu w skład Rzeczypospolitej. Najdłużej trwało to na Śląsku. Górzno wchodziło w skład województwa pomorskiego, które formalnie zostało ustanowione 12 sierpnia 1919 roku. Jednak jeszcze przez kilka miesięcy nie mogło rozpocząć swojego funkcjonowania. Faktyczna wolność dla miasta nastąpiła 18 stycznia 1920 roku. A była to słoneczna i mroźna niedziela. Odzyskanie niepodległości było ogromnym wyzwaniem społecznym i gospodarczym. Okres ten charakteryzował radość z odzyskanej wolności i cierpliwe znoszenie braków w nowo powstałym państwie. Dla społeczności Górzna nie było to wielkim problemem. Miasto w 1920 roku liczyło ponad 1600 mieszkańców, to więcej niż obecnie... Szanowni Państwo, pamiętajmy o skomplikowanych losach regionu i ludzi, zachęcajmy do zapoznania się z historią własnej rodziny, miejscowości i regionu, przekazujmy ją następnemu pokoleniu. Pamięć o przeszłości pomaga kształtować własną tożsamość, pozwala też wyciągnąć wnioski na przyszłość. Pamiętajmy o tych, którzy swoje życie, zdrowie i cierpienie oddali za wolną ojczyznę i miasto. Uczcijmy ich minutą ciszy.

19 stycznia o 19:00 w GOK-u odbędzie się koncert muzyczny z okazji powrotu Górzna do wolnej Polski. Na scenie, przy akompaniamencie pianina, wystąpi Joanna Przyborowska z programem "Śpiew to życie". Pani Joanna jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki, trenerem wokalnym. To absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim; specjalność wokalistyka estradowa. Mówi o sobie: "Jestem zasłuchana i zakochana w piosence literackiej iaktorskiej. Piszę własne utwory. Ponadto w trakcie koncertu będzie akcent lokalny, bo na scenie wystąpi mieszkająca w Górznie Oliwia Łubińska. Wstęp wolny.

Koncert muzyczny w Górznie:




reklama

Uroczystości w Górznie.:






































Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11398 )