WiadomośćGmina Brodnica
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 14 grudnia 2019 r., godz. 15:52

Dzieci z gminy Brodnica leczą ząbki w dentobusie
Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści bezpłatnie leczą zęby dzieci i młodzieży szkolnej, już od 6 grudnia br. jest na terenie gminy Brodnica. Dzięki staraniom wójta Adama Zalewskiego, zawarto porozumienie w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w dentobusie, a wszelkie koszty udzielanych świadczeń pokrywa Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ.Dzięki staraniom wójta gminy Brodnica Adama Zalewskiego, 12 września br. zawarto porozumienie w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej uczniów w dentobusie, pomiędzy Gminą Brodnica a podmiotem leczniczym Stomatologia Piaseczno Sp. z o.o. Spółka Komandytowa ze Starej Iwiczna koło Piaseczna.

Szkoła w Szabdzie jest pierwszą, do której zawitał. Do dentysty w pierwszy dzień badań zgłosiło się około 100 dzieci!!! W pierwszej kolejności badane były już dzieci z oddziału przedszkolnego w Mszanie, a następnie uczniowie z Szabdy i dziś będzie u dzieci najmłodszych w Karbowie. Łącznie przebadanych zostanie w tej szkole 223 dzieci.

Dzięki zaangażowaniu samorządu, szkolnej pielęgniarki, opiekunów, nauczycieli i dyrekcji placówek oświatowych, utworzone zostały listy dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich pociech w dentobusie.

Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowym RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Będą w nim udzielane świadczenia ogólno-stomatologiczne oraz profilaktyczne, zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18., w tym edukacja zdrowotna i promocja zdrowia jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy zębów u uczniów.

Szkoły gminne mają gabinety pomocy przedlekarskiej i zapewnioną w nich opiekę pielęgniarską. Natomiast w żadnej ze szkół nie ma gabinetu stomatologicznego. Personel medyczny, w tym lekarz dentysta pracujący w dentobusie, zapewnią opiekę stomatologiczną dla wszystkich chętnych dzieci ze szkół Gminy Brodnica. W 2020 roku dentobus pojedzie do kolejnych szkół gminnych położonych w Gortatowie, Cielętach, Szczuce i Gorczenicy.


reklama

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Jolanta Tomella kierownik OKSZ

Dzieci z gminy Brodnica leczą ząbki w dentobusie/fot. nadesłane:Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11262 )