WiadomośćGmina Zbiczno
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 13 grudnia 2019 r., godz. 16:42

Radni byli przeciw
Dziewięciu radnych Rady Gminy Zbiczno wykazało się niebywałą nieugiętością i na sesji w dniu 9 grudnia 2019 roku zagłosowało przeciw inwestycji mającej na celu wspólne dobro, a konkretnie przeciw remontowi 1,4 km drogi łączącej Szramowo z Pokrzydowem.Sesja Rady Gminy Zbiczno z dnia 9 grudnia 2019 roku była burzliwa. Ważyły się na niej losy gruntownego remontu drogi Pokrzydowo-Szramowo. Każdy, kto choć raz przejechał się ową drogą z lat 70-tych, po betonowych płytach, które lata świetności dawno mają za sobą, postarał się, by więcej nią nie jechać. W innej sytuacji są mieszkańcy Szramowa, którzy mają tą drogą najkrótszy dostęp do Pokrzydowa i wybór, by ryzykować lub nadkładać drogi.

Owa "betonówka" jest niebezpieczna, bo płyty zapadają się i wybijają, tworząc nierówną płaszczyznę. Prawdziwym zagrożeniem są jednak wystające pręty, na które można się nadziać, co w przypadku jazdy dwuśladem stwarza realne niebezpieczeństwo. Na tę właśnie drogę Gmina Zbiczno mogła dostać co najmniej 50% wsparcia (czyli nieco ponad pół miliona złotych) z Funduszu Dróg Samorządowych. Na dodatek dla tej inwestycji jest gotowa dokumentacja projektowa, która została przygotowana w roku 2018.

Inwestycja została umieszczona na wstępnej liście do dofinansowania, która została przekazana do premiera. W przypadku, gdyby premier listy nie zatwierdził, Gmina nic nie ryzykowała zostawiając ją w budżecie, bowiem zadanie jest do realizacji tylko i wyłącznie w przypadku otrzymania pieniędzy. Niestety, mimo rzeczowych argumentów wójt Magdaleny Golubskiej i kilku radnych oraz wystąpienia mieszkanki sołectwa Pokrzydowo, a także zdjęć dokumentujących stan owej drogi, dziewięciu radnych było nieugiętych i zagłosowało przeciwko tej inwestycji (można to zobaczyć od 40-tej minuty nagrania z sesji). Argumenty są zaskakujące, a szczególnie ten o utwardzonym i zadowalającym stanie drogi.

XVI Sesja Rady Gminy Zbiczno z dnia 9 grudnia 2019 roku

Droga pozostanie więc taka, jak była, inwestycja została wykreślona z budżetu, pozostał komentarz na Facebooku wójt Magdaleny Golubskiej: - Wykreślenie inwestycji, na którą mamy dostać ogromne pieniądze - zwłaszcza w przypadku trudnej sytuacji finansowej Gminy i braku własnych środków na tak duże zadania - jest dla mnie niepojęte. To prawdopodobnie ewenement w skali województwa, regionu, a może i kraju!


reklama

Źródło: XVI Sesja Rady Gminy Zbiczno z dnia 9 grudnia 2019 roku
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11257 )