WiadomośćW porę wykryć tętniaka
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 26 września 2019 r., godz. 07:27

W porę wykryć tętniaka - badania profilaktyczne
Zapraszamy mieszkańców do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi osiem placówek medycznych w regionie. Jest jeszcze ponad 800 wolnych miejsc.Tętniak aorty brzusznej może objawiać się bólem brzucha i pleców w okolicy krzyżowej, ale może też nie dawać zupełnie żadnych objawów. W obu przypadkach jest schorzeniem zagrażającym naszemu życiu. Statystycznie tętniak aorty brzusznej pojawia się u 60 osób na 100 tysięcy, czyli rzadko. Jednak dane statystyczne wskazują, że aż 3 do 8 razy częściej występuje u mężczyzn: 3% w wieku 60–65 lat, 6% w wieku 65–74 lata i aż 9% powyżej 75. r.ż. W ostatnich latach notuje się też stale wzrastającą zachorowalność, co potwierdzają zarówno badania sekcyjne, jak i zwiększona wykrywalność tej choroby.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2019 roku objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu jest 8 wybranych w drodze konkursu placówek medycznych. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy:
  • Przychodnia Lekarska RODZINA w Koronowie
  • EPOKA NZOZ w Żninie
  • "Gabinety od serca" w Toruniu
  • Mig-Med Centrum Medyczne w Wąbrzeźnie
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku
  • Neuca Med w Toruniu
  • Szpital Powiatowy w Chełmży
  • Medic Klinika w Bydgoszczy

Lista realizatorów oraz numery telefonów

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególne placówki. Samorząd województwa przeznaczył na ich realizację 45 tysięcy złotych. Program zakłada przebadanie 990 osób.


reklama

Źródło: Beata Krzemińska Urząd Marszałkowski
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.10821 )