Wybory sołeckie w gminie Brzozie

piątek, 22 marca 2019 r., godz. 09:27  |  Wersja do druku

Funkcja sołtysa znana jest w Polsce od XII wieku, a więc ma wiekową tradycję. Oczywiście bycie sołtysem nie zawsze znaczyło w historii to samo. W średniowieczu sołtys był przedstawicielem pana feudalnego, dobrze opłacanym zarządcą dużego gospodarstwa, a jego stanowisko było dziedziczne. Dzisiejszy sołtys ma pod opieką wieś, czasem kilka i wybierany jest przez mieszkańców wsi.

W całym kraju trwają wybory sołtysów i rad sołeckich. W gminie Brzozie wybory właśnie się zakończyły. Sołtysów oraz członków rad wybierali mieszkańcy poszczególnych sołectw w czasie zebrań wiejskich. Sołtys to pierwszy szczebel samorządu, przedstawiciel władz gminy, który jest najbliżej każdego z mieszkańców. Sołtysem może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec danego sołectwa. Tryb wyborów sołtysa i sady sołeckiej określony został w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Sołtys objęty jest ochroną prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Oznacza to, że za naruszenie nietykalności cielesnej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych przez sołtysa sąd może ukarać sprawcę grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech. W Polsce jest 40 250 sołtysów. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys pełni funkcje reprezentacyjną oraz wykonawczą. Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Jakim człowiekiem powinien być sołtys? Jak zwykle, wiele zależy od człowieka, który pełni tę funkcję publiczną. Ważne jest czy potrafi słuchać i rozmawiać z ludźmi, zmotywować ich do działania społecznego na rzecz swojego miejsca zamieszkania, czy potrafi łączyć ludzi, integrować ich, budować porozumienie w kwestiach drażliwych i konfliktowych. Czy ma odwagę reprezentować mieszkańców i ich postulaty na posiedzeniach rady gminy i przed wójtem i czy jest otwarty na nowe pomysły dotyczące rozwoju wsi. Istotne jest czy chce się uczyć i współpracować z lokalnymi organizacjami, które mogą nie tylko pomóc w jego pracy, ale zasadniczo zmienić jakość życia mieszkańców wsi i wreszcie czy lubi swoją pracę, która jest przede wszystkim pracą społeczną, wymagającą poświęcenia czasu prywatnego, zaangażowania i serca. Podsumowując - trzeba wybrać właściwego człowieka.

W gminie Brzozie sołtysami na następną kadencję zostali:
  • sołectwo Brzozie Grzegorz Maćkowiak
  • sołectwo Jajkowo (Kantyła, Kuligi) Teresa Gacek
  • sołectwo Wielki Głęboczek Edmund Kamiński
  • sołectwo Mały Głęboczek (Augustowo) Grzegorz Waruszewski
  • sołectwo Zembrze Kazimierz Domżalski
  • sołectwo Sugajno Katarzyna Leśniewska
  • sołectwo Janówko Małgorzata Smoczyńska
  • sołectwo Wielkie Leźno Jan Borowski
  • sołectwo Małe Leźno Zygmunt Przybylski
  • sołectwo Trepki Tadeusz Krajnik
  • sołectwo Świecie Krystyna Ćwiklińska