"Mały ZUS" 2019

środa, 02 stycznia 2019 r., godz. 14:01  |  Wersja do druku

Jeżeli prowadzisz małą firmę, która nie osiąga wysokich przychodów, od 1 stycznia 2019 r. będziesz mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od tych przychodów. Na załatwienie formalności jest czas tylko do 8 stycznia.

Od 1 stycznia 2019 roku firmy, które nie osiągają wysokich dochodów będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od tych przychodów. Czas na załatwienie formalności w ZUS jest bardzo krótki, bo tylko do 8 stycznia.

Dla wyjaśnienia składki, które do tej pory były nazywane "małym ZUS" noszą obecnie nazwę "składek preferencyjnych", natomiast składki obowiązujące od 1 stycznia 2019 noszą nazwę "małego ZUS".

Jakie warunki musimy spełnić

Aby skorzystać w danym roku z "małego ZUS":
  • musisz prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych
  • twój przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadziłeś ją przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w roku 2018 jest to 63 000 zł)

Kiedy nie skorzystamy z "małego ZUS"

Nie skorzystasz z "małego ZUS", jeśli w poprzednim roku:
  • prowadziłeś działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni
  • rozliczałeś się w formie karty podatkowej i korzystałeś ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT. Warunki te musisz spełniać łącznie
  • podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej)
  • spełniasz warunki do opłacania "preferencyjnych składek" (czyli opłacasz składki do tej pory zwane "małym ZUS"), tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia
  • wykonujesz dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiłeś dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym

Jak długo można korzystać z "małego ZUS"

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne możesz opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie, w którym będziesz korzystać z "małego ZUS" możesz w poszczególnych miesiącach opłacać składki na ubezpieczenia od najniższej podstawy wymiaru bądź od kwoty wyższej.

Ważne! Wysokość kwoty, od której opłacasz składki ma wpływ na wysokość przysługujących Ci świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński.

Jakie dokumenty zgłoszeniowe musimy złożyć jeśli chcemy skorzystać z "małego ZUS"

Powinieneś przekazać do ZUS:
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2018 r.

Dokumenty te musisz przekazać w terminie 7 dni liczonymi od:
  • 1 stycznia (czyli do 8 stycznia 2019 r.) – jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2018 r. albo też jeśli z końcem grudnia zakończyłeś okres ulgi "preferencyjne składki" (wyrejestruj się z ubezpieczeń z kodem 05 70 albo 05 72 i zgłoś z kodem 05 90 albo 05 92)
  • pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej
  • pierwszego dnia, w którym będziesz spełniał warunki do korzystania z "małego ZUS" (np. skończyłeś okres "preferencyjne składki" w trakcie roku)

Jakie będziemy mieć obowiązki związane z korzystaniem z "małego ZUS"

Oprócz obowiązków związanych z podleganiem ubezpieczeniom, które dotyczą także innych płatników składek, jak przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych i opłacanie składek, będziesz miał także inne obowiązki.

Należą do nich:
  • obowiązek przedstawienia na nasze żądanie dokumentów potwierdzających wysokość rocznego przychodu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia wezwania. Jeśli tego nie zrobisz ustalimy Ci za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

Czy możemy zrezygnować z małej działalności gospodarczej

Będziesz mógł zrezygnować z uprawnienia do ustalania najniższej podstawy wymiaru składek w zależności od wysokości przychodu, tj. do korzystania z małego ZUS.

Zrezygnować możesz w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Zrezygnujesz z tego uprawnienia, jeśli nie zgłosisz się do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonymi od:
  • 1 stycznia danego roku
  • pierwszego dnia, w którym będziesz spełniał warunki do korzystania z małego ZUS
Ważne!Rezygnacja jest nieodwołalna. Oznacza to, że za miesiąc, w którym zrezygnujesz oraz pozostałe miesiące kalendarzowe do końca danego roku kalendarzowego będziesz opłacał składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. nie dotyczą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Źródło: zus.pl