IV Powiatowy Kiermasz Mikołajkowy

sobota, 08 grudnia 2018 r., godz. 14:33  |  Wersja do druku

W sobotę, 8 grudnia w auli I LO w Brodnicy odbył się IV Powiatowy Kiermasz Mikołajkowy. Na tegoroczny kiermasz zgłoszono ponad 200 prac na konkurs ozdób świątecznych, było około 30 wystawców i moc atrakcji.

Na Kiermaszu Mikołajkowym można było kupić świąteczne prezenty: wyroby rękodzieła ludowego, tradycyjne wyroby regionalne i lokalne produkty. Oprócz atrakcyjnych zakupów organizator kiermaszu - Starostwo Powiatowe w Brodnicy, przygotowało też inne atrakcje, m.in. prezentację obyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz wizytę Mikołaja.

Celem kiermaszu było pokazanie tradycji i obyczajów ludowych, które na stałe związane są z okresem świąt Bożego Narodzenia, a koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu brodnickiego i wystawcy indywidualni zaprezentowali na swoich stoiskach efektowne wyroby rękodzieła ludowego. Frekwencja nadzwyczaj dopisała, co oczywiście niezmiernie ucieszyło organizatorów imprezy. Na kiermaszu zjawiły się tłumy brodniczan, a było co oglądać. Stoiska kół gospodyń wiejskich z powiatu brodnickiego prześcigały się w pomysłach na dekoracje bożonarodzeniowe. Bombki, ozdoby, serwety, wyroby z masy solnej, z wosku, wikliny i ceramiczne cieszyły oczy różnorodnością form i barw.

Na około 30 stoiskach pokazany został szeroki wachlarz świątecznych akcesoriów, ozdób, i elementów dekoracyjnych. Tradycyjnie zaprezentowali się artyści z wytworami rękodzieła. Były stoiska z kwiatami, pachnącymi mydełkami i wieloma innymi przedmiotami, które można było nabyć, a które mogą stanowić wyjątkowy upominek pod choinkę. Jak zwykle bogatą ofertę świąteczną na kiermaszu zaprezentują szkoły - brodnickie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Na kiermaszu odbyło się też wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie na Dekorację Świąteczną. Do starostwa napłynęło ponad 200 prac - stroików, bombek, choinek oraz innych ozdób świątecznych. Komisja konkursowa wyróżniła uczniów nagrodami w kategoriach: szkoła podstawowa klasa 1-3, klasa 4-6 i gimnazja oraz przyznała w każdej kategorii wyróżnienia.

POWIATOWY KONKURS NA DEKORACJĘ ŚWIĄTECZNĄ

WYNIKI

Prace oceniła komisja konkursowa w składzie: Anna Małkiewicz (przewodnicząca), Edyta Blank-Tadra i Violetta Płoska, przyznając nagrody i wyróżnienia.

Kategoria "szkoły podstawowe klasy 1-3" (81 prac)

I. Franciszek Weręgowski, Szkoła Podstawowa w Brzoziu

II. Antoni Gumienik, Szkoła Podstawowa w Małkach

III. Lena Żbikowska, Szkoła Podstawowa w Gortatowie - Szczuka