Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Zbiczno

czwartek, 22 listopada 2018 r., godz. 08:00  |  Wersja do druku

Gmina Zbiczno na swojego wójta wybrała kobietę. Młodą, ambitną i przebojową, byłą przewodniczącą rady gminy. Magdalena Golubska walkę o fotel wójta wygrała w drugiej turze, uzyskując 65% poparcia. Jak sama o sobie mówi - jest ciepła, otwarta i elastyczna, ale konsekwentna. O tym, jakie zadania ją wkrótce czekają, opowiadała pewnie i zdecydowanie.Gdyby miała Pani scharakteryzować wybory na wójta gminy Zbiczno, to powiedziałaby Pani, że…

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Wybory na wójta gminy Zbiczno były dla mnie bardzo, bardzo intensywne, starałam się dotrzeć do wszystkich mieszkańców. Przed pierwszą turą, trzy tygodnie od rana do wieczora odwiedzałam mieszkańców razem z kandydatami na radnych z mojego komitetu wyborczego. Miałam uczciwych i nieagresywnych kontrkandydatów, kampania odbywała się na wysokim poziomie, z klasą, za co kontrkandydatom dziękuję.

Różnica w głosowaniu na Panią a kontrkandydata była miażdżąca. Na Magdalenę Golubską w drugiej turze zagłosowało ponad 65% osób, które poszły do urn. Spodziewała się Pani takiego wyniku?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Wynik mnie zaskoczył. Spodziewałam się wygranej, bo ostatnie tygodnie, zwłaszcza przed drugą turą, wskazywały, że jest duża wola do zmiany wójta w naszej gminie, ale myślałam, że będzie bardziej "pół na pół". Z wyniku cieszę się niezmiernie, jest to potwierdzenie tego, że faktycznie podjęłam dobrą decyzję, że mieszkańcy mnie chcą i nie jest to przypadek, bo różnica głosów jest duża. Dziękuję za zaufanie, jest to na pewno ogromny ciężar, już dziś czuję na plecach tę odpowiedzialność względem osób, które mi zaufały. Może nieskromnie powiem, ale już przed drugą turą byłam przekonana, że mi się uda.

Sternikiem gminy Zbiczno została kobieta, podobnie jak w gminie Brzozie. Czy wprowadzi Pani zmiany w stylu kierowania gminą?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Nie wiem, czy na styl kierowania gminą wpływ ma płeć, czy charakter człowieka. Na pewno gmina będzie teraz bardziej otwarta na mieszkańca, bardziej licząca się z jego głosem, decyzją i potrzebami. Jestem osobą ciepłą, otwartą i elastyczną, ale też konsekwentną. Nie będę działać spontanicznie, ale jak coś zaplanuję, będę konsekwentnie do tego dążyć.

Są decyzje, z którymi zgadzają się wszyscy, są i takie, które natrafiają na mur sprzeciwu ze strony mieszkańców. Jak Pani planuje zachęcać tych nieprzekonanych?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Chciałbym, żeby mieszkańcy mieli dobrą informację, rzetelną i prostą, najistotniejsze sprawy muszą być przekazywane systematycznie. Powinna istnieć strona urzędu, przez którą będę w stałym kontakcie z mieszkańcami, muszą mieć oni możliwość wypowiedzenia się choćby na forum. Uważam, że jeśli przekazane są pewne sprawy, ludzie wiedzą, że robimy wszystko, żeby wykonać nasze zadanie i przekonujemy też tych nieprzekonanych. Najgorsza jest niepewność i niewiedza, bo wtedy się dopowiada różne rzeczy, tworzą się plotki i domysły, a nie zawsze wszystko wygląda tak samo z punktu widzenia urzędu i mieszkańca.

Jak ocenia Pani stan gminy, którą przejmuje Pani po poprzedniku?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Mam w ręku projekt budżetu na przyszły rok, dostałam go jeszcze jako przewodnicząca Rady Gminy Zbiczno, i niestety sytuacja nie jest wesoła. Mamy spore zadłużenie, które w następnych latach musimy intensywnie spłacać. Dlatego będzie się trzeba bardzo napracować, żeby ten budżet zwiększyć i zdobyć środki zewnętrzne na realizację pewnych przedsięwzięć. Nad tym będę musiała się teraz skupić i przez dwa, trzy pierwsze lata trzeba będzie gminę stawiać na nogi i ten dług zmniejszać.

Gmina Zbiczno to ogromny potencjał turystyczny. Jakie najważniejsze zadania w tej kwestii czekają nowego wójta?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Nasza gmina tego potencjału nie wykorzystuje. Tak naprawdę w turystyce poza tym, że są ośrodki prywatne, nie dzieje się za dużo. Mam w planach znalezienie inwestorów turystycznych, którzy chcieliby na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego zainwestować u nas w atrakcje, choćby typu narty wodne. To są na razie luźne pomysły, przyglądamy się na przykład Ostródzie, gdzie na jeziorze funkcjonuje wyciąg nart wodnych. Jestem otwarta na wszelkie pomysły. Musimy mieć do zaoferowania coś więcej poza pięknymi lasami, czystym powietrzem i jeziorami. Marzy mi się plaża gminna i chcę ją stworzyć, bo mieszkańcy bardzo tego oczekują. Nie mamy plaży z prawdziwego zdarzenia. Jest kilka wstępnych lokalizacji, trwają też od kilku lat rozmowy z Lasami Państwowymi o przekazaniu gruntów nad jeziorami Sosno i Zbiczno. Mam nadzieję, że te rozmowy dojdą do finału i będziemy mogli skupić się na budowie co najmniej jednej plaży gminnej. Priorytetem będą też ścieżki rowerowe, chcę wychodzić we wszystkich kierunkach, na początek z tych największych wsi, docelowo chciałabym stworzyć sieć na terenie całej gminy. Zależy mi na współpracy z właścicielami obiektów turystycznych i stworzeniu wspólnej oferty. Będę dążyć do utworzenia grupy d/s turystyki, która składałaby się z osób najbardziej zainteresowanych tym tematem, pod opieką urzędu. Chciałabym, żeby znaleźli się w niej właściciele ośrodków, agroturystyk, osoby oferujące różnego typu oferty turystyczne. Nie wykluczam współpracy z zespołami ponadlokalnymi, na poziomie powiatu i województwa. Planuję, żeby turystyka w naszych okolicach była zintegrowana. Rozmawiałam już wstępnie z wójtem gminy Kurzętnik, który na swoim terenie ma słynną Kurzą Górę i są takie rozmowy, żeby ich ofertę połączyć z bazą noclegową w naszej gminie.

Wójt nigdy nie działa sam. Grupa zaangażowanych, doświadczonych pracowników, to nieodzowna pomoc. Jak Pani ocenia załogę urzędu gminy, którą będzie Pani zarządzać?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Załogę urzędu znam od czterech lat, bo współpracowałam z nimi jako przewodnicząca Rady Gminy Zbiczno i wiem, że na większość z nich mogę liczyć. Jednak są też pewne niedociągnięcia i niedopracowania, które trzeba poprawić. Spotkam się z pracownikami i ich uspokoję, bo wiem, że się obawiają przyszłości – każda zmiana budzi obawy. Nie zamierzam robić ogromnych zwolnień, ale nie wykluczam reorganizacji. Przyjrzę się strukturze, organizacji pracy i na pewno jakieś zmiany w tym zakresie wprowadzę. Chciałabym też, żeby zmieniła się opinia mieszkańców naszej gminy na temat urzędników, która nie jest zbyt pochlebna. Zmiana jest konieczna, bo ważne jest, żebyśmy byli otwarci na petentów.

Obecna kadencja trwa 5 lat. Co będzie jej priorytetem?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Moim priorytetem będzie dbałość o szeroko rozumiane bezpieczeństwo, poprawa stanu dróg, budowa nowych, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe w porozumieniu z Lasami Państwowymi i Powiatem, bo bez tego porozumienia niewiele zrobimy. Bardzo bym chciała stawiać oświetlenie w miejscach strategicznych i tych najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców. Zależy mi też na podniesieniu bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Będziemy wspólnie z dyrektorami szkół kłaść nacisk na to, by o bezpieczeństwo uczniów dbać jeszcze bardziej, chociażby w kwestii bezpieczeństwa w internecie. Będziemy organizować zajęcia, szkolenia, żeby dzieciaki od najmłodszych lat wiedziały, że same również są za swoje bezpieczeństwo odpowiedzialne.

Rządzenie gminą to nie tylko kwestia wygranych wyborów. Trzeba mieć ekipę, z którą będzie się podejmowało ważne decyzje. W radzie gminy ma Pani dziewięciu radnych z komitetu Pani poprzednika.

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Rzeczywiście weszło aż dziewięciu radnych z komitetu mojego poprzednika, ale są to osoby, z którymi w większości już współpracowałam i wiem, że potrafimy się dogadać, bo robiliśmy to przez cztery lata. Nie było i myślę, że nie będzie opozycji i awanturników, którzy dla samej zasady mają zamiar się wszystkiemu sprzeciwiać. Są to osoby, z którymi da się wypracować kompromisy i jestem pewna, że w tym zakresie nie będę miała większych problemów. A może i dobrze, że się tak stało, bo kontrola jest przecież potrzebna. Nie może być tak, żeby za wójtem cała masa radnych szła bez refleksji, tylko musimy wzajemnie się uzupełniać.

Czego możemy życzyć nowej Pani wójt na najbliższe pięć lat?

Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno: - Można mi życzyć podejmowania odpowiedzialnych i rozsądnych, spójnych finansowo decyzji, żeby udało mi się zrealizować jak najwięcej inwestycji, które miałam w programie i obiecałam zrobić. Chciałabym też, żeby za pięć lat mieszkańcy powiedzieli, że nie zawiedli się na tym wyborze, że zaufali i to zaufanie nie zostało zaprzepaszczone.

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama