Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Brzozie

środa, 14 listopada 2018 r., godz. 16:06  |  Wersja do druku

Tegoroczne wybory samorządowe wprowadziły wiele zmian w powiecie brodnickim. Gmina Brzozie wybrała kobietę - wójta i to na dodatek jednego z najmłodszych wójtów w Polsce. Pełna energii, wszechstronnie wykształcona i przygotowana do objęcia stanowiska. Z konkretnym planem, który udoskonalała przez ostatnie cztery lata. Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie odpowiadała na nasze niezbyt łatwe pytania.To prawdziwy ewenement, że w tych wyborach samorządowych stanowiska wójtów wygrały w naszym powiecie dwie kobiety. Czy kobiecie jest trudniej czy łatwiej pełnić taką funkcję?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Uważam, że płeć w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Chociaż rzeczywiście kobiet w polityce, również tej samorządowej jest bardzo mało. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę chęć działania, przygotowanie merytoryczne i otwartość na drugiego człowieka. Zawsze trzeba być blisko ludzi.

Będzie Pani z pewnością jednym z młodszym wójtów w Polsce, najmłodszy ma 26 lat. Co zadecydowało o tym, że podjęła Pani decyzję o kandydowaniu na wójta?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Z informacji jakie do mnie docierają - jestem w pierwszej trójce najmłodszych wójtów w kraju; prawdopodobnie najmłodszą kobietą wójtem w Polsce. Kobiety w życiu politycznym często spotykają się z tzw. szklanym sufitem. Cieszę się, że w ostatnim czasie to się zmienia, a ja jestem tego żywym przykładem. Polityką interesowałam się od czasów szkoły podstawowej i już wtedy marzyłam o tym, aby zostać specem od polityki lokalnej. Cała moja działalność przez ostatnie lata nastawiona była na samorząd. I wbrew pozorom, mimo wieku, jestem przygotowana do pracy samorządowej. Uważam, że jeśli człowiek robi to co lubi, wtedy praca sprawia satysfakcję i przynosi rezultaty.

W Radzie Gminy Brzozie zasiądą radni z Pani komitetu, ale również z komitetu Pani kontrkandydatki, ustępującego wójta i z PiS-u. Będzie więc kolorowo i różnorodnie. Jaki powinien być idealny kandydat na radnego?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Radny to przede wszystkim przedstawiciel mieszkańców, który ma ich reprezentować oraz dbać o interesy. Wielokrotnie to mówiłam i powtórzę raz jeszcze, dla mnie nie ma znaczenia kto reprezentuje jaki komitet. Nie można dzielić ludzi - wszyscy zostaliśmy wybrani i naszym wspólnym celem jest rozwój gminy Brzozie. Ponad podziałami chcę wspólnie działać dla dobra Mieszkańców. Jaki powinien być idealny kandydat? Przede wszystkim ma być blisko ludzi, musi być także osobą niezwykle otwartą i potrafiącą rozmawiać z każdym człowiekiem.

Urzędu nie tworzy sam wójt. Urząd gminy to zespół ludzi, którzy razem mogą zdziałać bardzo wiele, pod warunkiem, że są to odpowiedni ludzie. Czy przyglądając się przez te 4 lata pracownikom urzędu nabrała Pani przekonania, że to właśnie z nimi chce Pani pracować?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Z racji mojej dotychczasowej pracy zawodowej przyglądałam się organizacji pracy wielu urzędów w Polsce. Chciałabym korzystać z dobrych sprawdzonych praktyk, jeśli chodzi o zarządzanie. Trudno w tym momencie wypowiadać się o pracownikach - bo ja po prostu ich nie znam. Dopiero po zaprzysiężeniu będę miała tę przyjemność poznać zespół ludzi, którzy do tej pory pracowali na rzecz gminy. Nie chcę rewolucji. Stawiam na kompetencje, zapał do pracy oraz kreatywność. Przed nami wiele zadań, a ja mogę tylko obiecać, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby sprostać oczekiwaniom i zrealizować plan, który prezentowałam w kampanii wyborczej.

Spotkania z mieszkańcami z pewnością pozwalają rozwiązywać wiele problemów. Czy zamierza Pani być blisko ludzi i pytać ich o zdanie w wielu kwestiach?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Oczywiście, uważam że tylko w porozumieniu z Mieszkańcami można dokonywać zmian na lepsze. Chcę usprawnić dialog na linii urząd - społeczeństwo. Planuję w pełni wykorzystać system powiadamiania SMS, aby informować na bieżąco o spotkaniach i ważnych wydarzeniach gminnych. Nie zrezygnuje również z systematycznych spotkań w poszczególnych sołectwach, aby rozmawiać o problemach i potrzebach. To bardzo ważne, aby na bieżąco znać opinie społeczeństwa na różnorodne tematy. Do komunikacji wykorzystamy także internet oraz media społecznościowe. Będą konsultacje, a każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść i zgłaszać swoje propozycje zmian. Stworzymy młodzieżową radę gminy, która będzie organem doradczym, jeśli chodzi o sprawy młodych ludzi. Chcę współpracować i słuchać opinii kół gospodyń wiejskich, OSP, szkół, stowarzyszeń, klubu seniora oraz innych podmiotów i jednostek, którym na sercu leży rozwój gminy Brzozie.

Co będzie najważniejsze dla rozwoju gminy Brzozie w najbliższych latach? Czy jakieś inwestycje gminne wskazałaby Pani jako priorytetowe?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Plany dotyczące inwestycji przedstawiałam na spotkaniach z mieszkańcami, jednocześnie pytając ich co sądzą o propozycjach. Z tych najważniejszych - przede wszystkim chce postawić na bezpieczeństwo - czyli zadbać o poprawę jakości dróg, chodniki oraz właściwe odśnieżanie zimą, żeby wszyscy mogli normalnie dojechać do pracy, szkoły czy na zakupy. Kolejną sprawą, zwłaszcza że szykują się spore podwyżki cen energii, jest sukcesywna wymiana oświetlenia na energooszczędne. Planujemy także stworzyć Gminne Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, chcę wykorzystać potencjał ludzi i dać możliwości na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Konieczne jest także stworzenie spółdzielni socjalnej, która mogłaby realizować wiele przedsięwzięć, priorytetem jest odbiór śmieci zwłaszcza, że niestety w obecnej sytuacji podwyżki są po prostu nieuniknione. Planujemy także poprawić infrastrukturę szkolną i stworzyć żłobki, aby zadbać o rozwój najmłodszych mieszkańców. Ważne jest także to, aby gmina rozwijała się równomiernie, trzeba myśleć o wszystkich mieszkańcach bez wyjątku.

Jest w gminie Brzozie sporo pięknych krajobrazów, które warto promować, a do tej pory tego nie robiono. Co zamierza Pani zrobić dla rozwoju turystyki?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Gmina Brzozie jest niezwykle urokliwa. Trzeba wykorzystać turystyczny potencjał. Chciałabym aby turystyka była ważną gałęzią gospodarki. Chce stworzyć forum dialogu, zaprosić do współpracy właścicieli gospodarstw agroturystycznych, podmioty zajmujące się turystyką oraz wszystkich zainteresowanych - wspólnie stworzymy plan strategii rozwoju turystyki. Rozpoznamy główne potrzeby i będziemy realizowali plan. Trzeba postawić na rozwój infrastruktury turystycznej, stworzyć markę turystyczną gminy oraz zająć się promocją turystyki i gminy, aby odwiedzało nas jak najwięcej gości nie tylko z Polski, ale i za granicy. Gmina Brzozie może i musi być rozpoznawalnym punktem na mapie Polski.

Proszę o dokończenie zdania – "Dobry wójt powinien…

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Dobry wójt powinien słuchać ludzi, myśleć strategicznie i szanować każdego człowieka bez wyjątku.

Przed Panią 5 lat urzędowania. Czego życzyć Pani na nadchodzące lata?

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Czego mi życzyć na nadchodzące 5 lat? Przede wszystkim dobrych decyzji.

Dziękujemy za rozmowę.

Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie: - Dziękuję.


reklama

Źródło: Danuta Kędziorska, wójt gminy Brzozie

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama