Nowy mammograf w Brodnicy

czwartek, 11 października 2018 r., godz. 09:41  |  Wersja do druku

W środę, 10 października odbyło się uroczyste przekazanie nowo zakupionego mammografu, który znajdować się będzie w brodnickim szpitalu. Inwestycja ta została zrealizowana w całości ze środków Powiatu Brodnickiego.

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, dzięki któremu można wykryć raka piersi we wczesnym stadium. Jest badaniem radiologicznym, czyli prześwietleniem i nie wymaga znieczulenia. Tradycyjnym aparatem można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Mammografia zalecana jest głównie dla kobiet po 35-40 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Badanie wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany, obrazuje kształt guza, dobrze uwidacznia zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia.

Mammograf, który został zakupiony w całości przez Powiat Brodnicki to model Selenia Dimensions HOLOGIC. Oferuje on wyjątkowe cyfrowe obrazy mammograficzne, które przenoszą nas na następny poziom w obrazowaniu piersi. Teraz będzie można zaoferować pacjentom tomosyntezę piersi – przełomową technologię, która rewolucjonizuje wykrywanie nowotworów piersi. W aparacie Selenia Dimensions zastosowano wiele technologii upraszczających obsługę urządzenia. Jest też wysokiej rozdzielczości monitor do wyświetlania obrazów piersi i łatwo zdejmowana osłona twarzy pacjentki ułatwiająca pozycjonowanie.

Koszt urządzenia to 659 541,00 zł. Na potrzeby mammografu przystosowano pomieszczenia szpitalne i koszt tego przystosowania łącznie z zainstalowaniem mammografu wyniósł 85 485,00 zł. To najnowocześniejszy aparat w Polsce.

W uroczystym przekazaniu szpitalowi nowej pracowni uczestniczyli m.in. starosta Piotr Boiński, wicestarosta Mariusz Klonowski, skarbnik powiatu Aleksandra Sternicka-Rafało, przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, dyrektor szpitala Dariusz Szczepański wraz z personelem pracowni, a także prezes Urszula Derlicka z przedstawicielkami Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Od Nowa" - organizacji, w której szeregach działają osoby mające własne doświadczenia życiowe związane z terapią raka piersi.

Nowy mammograf dla brodnickiego szpitala:

Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.