Zaloguj się | Rejestracja

Świadkowie naszej historii

środa, 05 września 2018 r., godz. 08:59  |  Wersja do druku

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Urząd Marszałkowski honoruje mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Do tej pory specjalny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczono sześćdziesięciu dwóm stulatkom, świadkom historii ostatniego stulecia, w tym także mieszkance wsi Radoszki.Każda uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Członkowie zarządu i radni, którzy odwiedzili rówieśników Niepodległej wysłuchali także historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem.

We wtorek, 4 września w miejscowości Radoszki w gminie Bartniczka odbyła się wyjątkowa wizyta. Przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober odwiedził i wręczył medal Bronisławie Przerackiej w dniu jej setnych urodzin.

W sobotę, 1 września przewodniczący wręczył medal Magdalenie Skrzyńskiej z Tadajewa w powiecie brodnickim. W następnych tygodniach medale zostaną wręczone kolejnym osobom.

Urząd Marszałkowski apeluje:

Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich seniorów z tej grupy wiekowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa urodzonych w 1918 roku i wcześniej (którzy dotąd nie odebrali marszałkowskiego wyróżnienia) lub ich rodziny i opiekunów do kontaktu w tej sprawie pod numerem telefonu 56 62 18 521.reklama

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Uhonorowanie 100-letniej mieszkanki Radoszek/fot. Andrzej Goiński:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama