Zaloguj się | Rejestracja

Dożynki Gminne w Świedziebni

poniedziałek, 03 września 2018 r., godz. 17:53  |  Wersja do druku

Mieszkańcy w odświętnych strojach, orkiestra w paradnych mundurach, dożynkowe wieńce i ozdoby, występy artystyczne, a także jarmark z regionalnymi potrawami, smakowitymi ciastami i chlebem ze smalcem - tak wyglądały uroczyste dożynki, które odbyły się w niedzielę, 2 września w Świedziebni.Dożynki to największe święto gospodarskie rolników. Tradycyjne święto plonów jest ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone jak zwykle po zakończeniu wszelkich najważniejszych prac polowych i zebraniu zbóż. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, ale zawsze było to święto wszystkich rolników i mieszkańców wsi, połączone z wystawami rolniczymi, festynami, występami ludowych zespołów artystycznych. Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.

Dożynkowe uroczystości w Świedziebni rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym, podczas której dziękowano za tegoroczne zbiory. Po mszy dożynkowy korowód przemaszerował do parku, w którym rozpoczęły się uroczystości obchodów tegorocznego święta plonów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: ks. kanonik Jerzy Wielechowski proboszcz parafii w. św. Bartłomieja, poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, radny sejmiku województwa Paweł Zgórzyński, wicestarosta brodnicki Mariusz Klonowski, przewodniczący rady powiatu Roman Pytlasiński, burmistrz Górzna Tomasz Kinicki, radni powiatowi Piotr Burkwicz i Mariusz Wojdyłło.

Po przybyciu na miejsce uroczystości przeprowadzono obrzędy dożynkowe, przekazano i podzielono chleb, a także rozdano go uczestnikom niedzielnej uroczystości. Zaszczytną rolę starostów gminnych pełnili Monika Zawadzka z Okalewka i Janusz Szałwiński z Brodniczki.

Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski w swoim wystąpieniu powiedział:

- Święto plonów jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, sadowników, ogrodników i hodowców. Niesie ze sobą radość korzystania z owoców codziennej pracy, a także jest symbolicznym wypoczynkiem po codziennej pracy i dziękczynieniu za okazane plony. Dziś spotykamy się tutaj w parku w Świedziebni, aby podziękować wszystkim związanym z pracą na roli i zagospodarowaniem plonów, za ten ciężki trud, za tę ciężką całoroczną pracę. Również dzisiaj w uroczystej mszy św, złożyliśmy dziękczynienie Bogu za zebrane plony i prosiliśmy o błogosławieństwo na najbliższy rok. Dzisiaj otrzymałem z rąk starostów dożynkowych przepiękny bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. To bardzo wymowny dar, dar którym zgodnie z tradycją razem z przewodniczącym rady gminy i starostami dożynkowymi podzieliliśmy się dzisiaj z państwem. Wierzę, że tego chleba, nie tylko dzisiaj będzie pod dostatkiem, ale również w nadchodzącym okresie. Święto plonów jest doskonałą okazją, żeby podziękować za ten chleb, który jest nie tylko naszym pożywieniem, ale synonimem bezpieczeństwa, domu rodzinnego, stołu, przy którym gromadzi się rodzina i zaproszeni goście. Wiem, że praca rolnika uzależniona jest od wielu czynników - pogodowych, klimatycznych, czy też sytuacji gospodarczej kraju, ale wiem również, że troskliwe oko gospodarza dba o to, aby osiągnąć jak najwyższy plon, czego wyrazem są przygotowane dzisiaj stoły i piękne dziękczynne wieńce i ozdoby dożynkowe. Każdy rok pracy na roli jest inny, ale każdy niesie za sobą ciężką pracę i trud oraz troskę o to, aby osiągnąć jak najwyższe plony. Ten rok był wyjątkowo trudny, jesienne ulewy, wiosenne roztopy, czy też późniejsza susza, pokazały nam wyraźnie, że cały postęp technologiczny w rolnictwie w konfrontacji z siłami natury jest częściowo bezsilny. Susza również w naszej gminie wyrządziła dotkliwe szkody. Na obszarze prawie 3800 ha, 280 gospodarzy poniosło szkody w wysokości powyżej 40% prognozowanych plonów, a z tej liczby 1400 ha zostało dotkniętych szkodami w wysokości większej niż 70%. Wysokość szkód oszacowana przez naszą komisję gminną do spraw szacowania szkód w wyniku suszy wyniosła prawie 4 mln 600 zł. Jest to olbrzymia kwota na taka niewielką gminę jak nasza. Jak by tego było mało, na początku sierpnia niespełna godzinna ulewa z wichurą uszkodziła 21 dachów na budynkach oraz dokonała kolejnych szkód na obszarze około 180 ha w uprawach kukurydzy. Mamy nadzieję, że limit tych szkodliwych działań został już wyczerpany i pozwoli spokojnie wykonać nam dalszą pracę na roli. Wierzę, że tego chleba nigdy nam nie zabraknie na naszych stołach, dlatego szanujmy go i szanujmy tych, dzięki których pracy ten chleb mamy.

Wśród wyróżnionych przez wójta rolników znaleźli się: Maria i Józef Badaczewscy - Grzęby, Justyna i Jacek Borowscy - Janowo, Ewelina i Jacek Brzóska - Zasady Nowe, Barbara i Zbigniew Jabłońscy - Świedziebnia, Elżbieta i Sławomir Jakubowscy - Dzierzno, Edyta i Mariusz Juchnowscy - Świedziebnia, Anna i Krzysztof Lewandowscy - Księte, Sylwia i Rafał Noskowscy - Księte, Barbara i Krzysztof Pawłowscy - Zasadki, Eugeniusz Stawicki - Grzęby, Dorota i Wiesław Szczepańscy - Zasadki, Ryszard Szmyciński - Rokitnica Nowa, Grażyna i Andrzej Tyburscy - Chlebowo, Joanna i Grzegorz Wiśniewscy - Zasadki, Halina i Wiesław Wojciechowscy - Brodniczka, Mariola Wojciechowska - Zduny, Joanna i Paweł Zgórzyńscy - Zasady Nowe.

W programie uroczystości dożynkowych znalazły się: koncert chóru ARIOSO, występy artystyczne przygotowane przez dzieci, rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni, koncert Parafialno-Strażackiej Orkiestry Dętej. W programie była również biesiada dożynkowa, loteria fantowa, konkursy, gry i zabawy. Od godziny 19:00 do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna z zespołem SĄGORSI.

Uroczystościom niezwykłą oprawę nadały wieńce i ozdoby dożynkowe pracowicie wykonane przez panie z kół gospodyń wiejskich z Dzierzna-Szynkowizny, Księtego, Kłuśna, Michałek, Zasadek i Zasad. Od XIX wieku powszechnie wierzono, że ostatnie zebrane z pola kłosy mają niezwykłą moc decydującą o ciągłości wegetacji roślin i obfitych plonach w następnym roku i dlatego wplatano je w dożynkowe wieńce.

Mimo skumulowania uroczystości dożynkowych w tym dniu, publiczność dopisała, a rolnicy przygotowują się już do nowych zasiewów pól.


reklama

Dożynki Gminne w Świedziebni:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama