Zaloguj się | Rejestracja

Uroczystości religijno-patriotyczne w Brodnicy

niedziela, 19 sierpnia 2018 r., godz. 10:43  |  Wersja do druku

W sobotę, 18 sierpnia w Brodnicy odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 98. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą. Współorganizatorami święta byli: starosta brodnicki Piotr Boiński, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, dowódca 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego płk Andrzej Żmuda i kapelan 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego ks. Bolesław Lichnerowicz.18 sierpnia mieszkańcy Brodnicy i powiatu brodnickiego oraz zaproszeni goście uczestniczyli w religijno -patriotycznych uroczystościach z okazji 98. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą.

- W tym szczególnym roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w 98 rocznicę wydarzeń bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą, stajemy ponownie - jak od wielu lat - w tym szczególnym miejscu, oddając hołd bohaterom tych wydarzeń - mówił starosta Piotr Boiński witając uczestników uroczystości w na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim w Brodnicy.

Mieszkańcy powiatu brodnickiego wraz z gośćmi, którzy przyjechali do Brodnicy na tę uroczystość uczcili pamięć bohaterów, którzy w 1920 r. bronili naszej niepodległości w bitwie pod Brodnicą. Po mszy św., która odbyła się w Farze, uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta na Cmentarz Wojskowy w Lasku Miejskim, gdzie oddano cześć poległym w obronie ojczyzny.

Wśród uczestników religijno-patriotycznej uroczystości w Brodnicy byli m.in.: posłowie na Sejm RP: Zbigniew Sosnowski, Paweł Szramka, Hubert Jakubowski - doradca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Wojska Polskiego m.in.: płk Arkadiusz Grell z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Lucyna Frydrych - wdowa po gen. brygady Ryszardzie Frydrychu, była kadra dowódcza 4 Pułku Chemicznego płk Mieczysław Spławski, płk Władysław Grodowski i ppłk Adam Niedośpiał.

Hołd bohaterom oddali także przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządowcy z terenu powiatu brodnickiego, wójtowie, burmistrzowie m.in. Roman Pytlasiński - przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy z radnymi, Roman Pawlak - przewodniczący Rady Miejskiej w Brodnicy z radnymi, Bogusław Błaszkiewicz - wójt gminy Brzozie, Paweł Klonowski - wójt gminy Bobrowo, Edward Łukaszewski - wójt gminy Brodnica, Violetta Sternicka-Twarogowska - przewodnicząca Rady Gminy Brodnica, Krzysztof Kamiński - przewodniczący Rady Gminy i Miasta Jabłonowo Pomorskie, a także gospodarze samorządów sąsiedzkich m.in. Andrzej Ochlak - starosta nowomiejski, Jerzy Polcyn - były wójt gminy Książki.

Byli także szefowie powiatowych służb i straży, przedstawiciele zakładów pracy, szkół, organizacji społecznych i związków zawodowych, poczty sztandarowe z terenu Brodnicy i powiatu, orkiestra Garnizonu Bydgoszcz, przedstawiciele mediów i mieszkańcy.

Po uroczystościach na Dużym Rynku o godz. 17:00 odbył się koncert plenerowy Orkiestry Muzyki Polskiej z Bydgoszczy. Na scenie w programie "Wyznając Niepodległą" wystąpił baryton Dominik Sierzputowski wraz z 11 muzykami grającymi na instrumentach dętych.


reklama

Uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 98. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama