Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Świedziebnia

poniedziałek, 30 lipca 2018 r., godz. 11:22  |  Wersja do druku

Patrol Historyczny kończy swój szlak. Projekt zakładał organizację 38 spotkań, po 1 w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD. W okresie od maja do października 2018 r. na obszarach LGD partnerów projektu odbyły się spotkania, podczas których odtwórcy historyczni prezentowali wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości. W niedzielę, 29 lipca patrol zawitał do Świedziebni, a zakończy swój szlak 25 sierpnia w Bartniczce.Patrol Historyczny to niezwykle interesująca prezentacja dziejów pogranicza ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej w czasach Pierwszych Piastów. W jego trakcie można było obejrzeć z bliska XIII-wiecznych rycerzy zakonnych i ich pokazy umiejętności jeździeckich. Razem z wojskiem przyciągnęli rzemieślnicy - kowal, garncarz i papiernik, był też warsztat garncarski. Pokazy, warsztaty, gry i zabawy wszystko to w barwnej i dynamicznej odsłonie Patrolu Historycznego, imprezy realizowanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich projektu współpracy sześciu lokalnych grup działania: LGD Doliny Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Pojezierze Brodnickie., LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Podgrodzie Toruńskie, LGD Wieczno.

W niedzielę, 29 lipca w parku w Świedziebni powiało średniowiecznym klimatem. Atrakcji było mnóstwo, a całość poprowadził Andrzej Szalkowski - dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Można było podpatrzeć pracę średniowiecznych rzemieślników i spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem. Wykuwano podkowy, wykonywano samodzielnie sztyleciki, czy inne wytwory sztuki kowalskiej, czerpano papier i lepiono z wielkim mozołem gliniane naczynia.

Każdy mógł postrzelać z łuku czy stanąć w szranki na ubitej ziemi z mieczem w ręku. Sporej dawki adrenaliny dostarczyły także pokazy sprawności rycerskiej na koniach. Były przejazdy bryczką i na koniu, malowano figurki wojów i brano udział w konkursach. Działo się dużo. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem SĄGORSI i tak połączono przeszłość z współczesnością.


reklama

Patrol Historyczny w Świedziebni:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama