Zaloguj się | Rejestracja

Nowe przepisy drogowe

wtorek, 24 lipca 2018 r., godz. 09:29  |  Wersja do druku

Już niebawem wejdą w życie przepisy pozwalające na karanie mandatem kierowców, którzy nie zachowają bezpiecznej odległości od poprzedzającego ich pojazdu. Będą one określały minimalną odległość pomiędzy pojazdami, którą trzeba będzie zachować.Któż z nas nie przeżył tej niemiłej sytuacji, gdy pojazd jadący za nami "siedzi nam na zderzaku". Gdy tym pojazdem jest TIR robi się to dodatkowo niebezpieczne. Aktualnie polskie przepisy nakazują kierowcom jedynie zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego auta, ale już nie określają, ile ma ona wynosić. Nie ustalono też kary za to przewinienie. Policjanci mogą jedynie zinterpretować brak zachowania odpowiedniej odległości jako stwarzanie zagrożenia, a za to przewidziano mandat w wysokości do 500 zł, który bardzo rzadko jest nakładany.

Na szczęście to się zmieni, a powodem wprowadzenia zmian jest m.in. duży wzrost wypadków i ofiar wypadków na polskich autostradach i drogach ekspresowych. Przepisy będą określały minimalną odległość – według ekspertów przy prędkości autostradowej (140 km/h) bezpieczny odstęp powinien wynosić co najmniej 40-50 m.

Z policyjnych statystyk wynika, że zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych, jest ich dwa razy więcej niż jeszcze sześć lat temu. W ubiegłym roku w Polsce, na autostradach doszło do 478 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 70 osób, a 697 zostało rannych. Jako główne przyczyny wypadków policja wskazuje niedostosowanie prędkości i niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Przypominamy, że w polskim kodeksie drogowym nie istnieje sztywna, wrażona w metrach, definicja "bezpiecznego odstępu". Czytamy w nim jednak, że "kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu".


reklama

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama