Zaloguj się | Rejestracja

Jabłonowo Pomorskie

wtorek, 17 lipca 2018 r., godz. 14:50  |  Wersja do druku

Dzięki projektowi realizowanemu w ramach stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy współudziale Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, na Kulturalnym Podwórku powstaje mural, którego autorem jest mieszkaniec Jabłonowa Kamil Klonowski.Projekt muralu jest związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Ukazuje wedutę złożoną z charakterystycznych budynków miast nadwiślańskich - Krakowa, Warszawy i Torunia - które znajdowały się w trzech zaborach, a w II Rzeczypospolitej stanowiły jedne z kluczowych ośrodków odrodzonego państwa. Czwartym bohaterem kompozycji jest Jabłonowo Pomorskie, w którym realizowany jest projekt i które znalazło się w granicach II RP. Na ścianie, obok wieży jabłonowskiego pałacu, odnajdziemy katedrę wawelską, wieżę toruńskiego ratusza, warszawski Zamek Królewski czy hejnalicę kościoła Mariackiego w Krakowie.

Autorem kompozycji malarskiej i projektu jest mieszkaniec Jabłonowa Pomorskiego - Kamil Klonowski, który konserwacji zabytków uczył się u prof. Wiktora Zina na Politechnice Krakowskiej, a malarstwo studiował w pracowni prof. Zbigniewa Sprychy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Zrealizował również aneks z malarstwa ściennego w pracowniach prof. Romana Łaciaka i dra Kamila Kuzko. Krakowska ASP, najstarsza uczelnia artystyczna w Polsce, jest wyjątkowa pod wieloma względami, również z racji długiej tradycji nauczania technik malarstwa ściennego, by wspomnieć tylko Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera. Dr Kuzko był pierwszym z uczestników projektu, gdyż według koncepcji autora mural ma być kompozycją żywą i rozrastać się na sąsiednie ściany dzięki włączeniu się w działanie wszystkich chętnych - dzieci, młodzieży, dorosłych - którzy poprzez malarstwo zechcą wyrazić, czym są dla nich korzenie polskości.


reklama

Źródło: jablonowopomorskie.pl

Na KULTURALNYM PODWÓRKU powstaje mural/fot. CKiS jablonowopomorskie.pl:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama