Zaloguj się | Rejestracja

Jabłonowo Pomorskie

niedziela, 03 czerwca 2018 r., godz. 09:05  |  Wersja do druku

W piątek, 1 czerwca w Jabłonowie Pomorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Bł. Matki Marii Karłowskiej. Komitet Społeczny powierzył wykonanie pomnika Adamowi Kubie Matejkowskiemu, pochodzącemu z Warszawy artyście rzeźbiarzowi, który od kilkunastu lat mieszka w małej wsi Płowęż na terenie gminy Jabłonowo Pomorskie.Bł. Matka Maria Karłowska od 2009 lat otacza patronatem Jabłonowo Pomorskie – miasto, w którym znajduje się jej Sanktuarium i Dom Generalny założonego przez Marię Karłowską Zgromadzenia Sióstr Pasterek. W trakcie swojej działalności Matka Maria Karłowska podjęła się trudnego zadania ratowania dziewcząt upadłych moralnie. Dla mieszkańców Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Błogosławiona jest symbolem ogromnej siły i bezgranicznej miłości do Boga oraz ludzi.

Z inicjatywy przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera oraz przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Pasterek Matki Gracjany Zborały, 22 września 2017 r. powołany został Komitet Społeczny Budowy Pomnika Bł. Matki Marii Karłowskiej, który chcąc upamiętnić jej działalność, podjął się zadania doprowadzenia do wybudowania pomnika w Jabłonowie Pomorskim. Zadania komitetu było również pozyskanie środków pieniężnych na budowę pomnika, określenie założeń projektowych i zamówienie projektu i wykonawstwa oraz zorganizowanie uroczystości odsłonięcia.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim celebrowanej przez ks. bpa Wiesława Śmigla, po czym we wspólnym korowodzie prowadzonym przez Chorągiew Husarską Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz orkiestrę dętą ze Świedziebni, wszyscy uczestnicy udali się na skwer w centrum miasta, gdzie dokonano historycznego odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Pomnik poświęcony został przez ks. bp. Wiesława Śmigla. Gospodarzem spotkania był przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek Matka Gracjana Zborała, jako przedstawiciele Komitetu Społecznego Budowy Pomnika.

Na zakończenie uroczystości pomnik został w sposób symboliczny przekazany mieszkańcom Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego. Akt przekazania pomnika odebrał z rąk przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera – przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Krzysztof Kamiński. Drugi akt został przekazany do izby pamięci znajdującej się w Sanktuarium Bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Zamku.

Uroczystości zwieńczone zostały koncertem pt. "Bo To Polska Właśnie" w wykonaniu muzyków Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi, pod kierownictwem światowej sławy tenora Kazimierza Kowalskiego. Niespodzianką dla mieszkańców Jabłonowa Pomorskiego był wspólny, wraz z łódzkimi muzykami, występ Aleksandry Śliwowskiej, mieszkanki Jabłonowa Pomorskiego, młodej studentki Akademii Sztuki w Szczecinie.

W uroczystości uczestniczył szereg znamienitych gości: kilkudziesięciu księży na czele z ks. bp. Wiesławem Śmiglem, ks. bp. Andrzejem Suskim – biskupem seniorem diecezji toruńskiej, a także poseł Zbigniew Sosnowski, marszałek województwa Piotr Całbecki, radni województwa, przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Krzysztof Kamiński wraz z wiceprzewodniczącą Aleksandrą Juszkiewicz oraz radnymi Rady Miejskiej, skarbnik Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Marzanna Fettke oraz zastępca skarbnika Stanisława Gniot, sołtysi z terenu Gminy Jabłonowo Pomorskie, zaprzyjaźnieni samorządowcy – starostowie, burmistrzowie, wójtowie oraz przewodniczący rad. Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele lokalnych firm i instytucji, oraz darczyńcy.


reklama

Źródło: jablonowopomorskie.pl

Uroczystość odsłonięcia pomnika w Jabłonowie/fot. Iga Czepkowska jablonowopomorskie.pl:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama