Zaloguj się | Rejestracja

Wspomnienia brodnickich Sybiraków

czwartek, 10 maja 2018 r., godz. 14:17  |  Wersja do druku

W dniu 26 kwietnia br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy na ulicy Karbowskiej pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz pracownicy krakowskiej telewizji nagrywali wspomnienia brodnickich Sybiraków.Anna Hejczyk, Alicja Śmigielska, Monika Zemła oraz Mariusz Solarz – pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz telewizją krakowską realizują projekt "Ocalić od zapomnienia", w ramach którego są dokumentowane relacje świadków historii z całej Polski.

Tym razem spotkali się z członkami Koła Związku Sybiraków w Brodnicy, z którymi przeprowadzili wywiady. Łącznie zostało nagranych ponad 10 godzin relacji - wspomnień zesłańców Sybiru z Brodnicy. Materiały te trafią do archiwum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, gdzie będą stanowiły podstawę badań naukowych, prac doktoranckich a w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia monografii filmowej.

Wspomnienia były nagrywane w szkolnej izbie pamięci poświęconej tragedii zesłańców. Goście spotkali się z dyrektorem szkoły Jackiem Gniadkowskim, oraz wicedyrektorami Violettą Sternicką-Twarogowską i Jarosławem Hiszpańskim oraz historyczką Justyną Bartoszewską, zwiedzili izbę pamięci, bibliotekę, niektóre sale lekcyjne, skorzystali z zaproszenia na obiad, kawę i ciasto. Nie szczędzili słów uznania dla szkoły za troskę o pielęgnowanie pamięci o Zesłańcach Sybiru – patronach szkoły.


reklama

Źródło: Barbara Stefańska

Wspomnienia brodnickich Sybiraków/fot. nadesłane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama