Konkurs "Oni tworzyli naszą historię"

środa, 14 marca 2018 r., godz. 08:36  |  Wersja do druku

Znamy wyniki tegorocznego dziesiątego, wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię". Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów 33 nadesłanych prac. Wśród wyróżnionych znalazły się 4 uczennice z brodnickiej szkoły.

Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją - dokumentowaniem historii. Przedsięwzięcie ma zachęcić uczniów do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii regionu.

Pisemne prace dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i naszego regionu o tematyce "O ludziach", "O wydarzeniach" lub "Album rodzinny" można było nadsyłać w dwóch kategoriach wiekowych: dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na konkurs nadesłano 11 prac w kategorii VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych oraz 22 prace uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Prace "O ludziach" powinny przedstawiać sylwetki wywodzących się z naszego regionu znanych i nieznanych bohaterów historycznych wydarzeń: uczestników Powstania Wielkopolskiego, kampanii wrześniowej 1939 r., walki wyzwoleńczej podczas II wojny światowej, podziemia powojennego, działaczy opozycji demokratycznej do roku 1989, lub osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami historycznych wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach kategorii "O wydarzeniach" uczniowie winni natomiast przedstawiać relacje żyjących w naszym regionie uczestników i świadków historycznych wydarzeń: związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, walkami Powstania Wielkopolskiego, okupacją hitlerowską, walkami wyzwoleńczymi i działalnością podziemnego państwa polskiego podczas II wojny światowej, podziemiem powojennym, Sierpniem 1980 r. i powstaniem NSZZ "Solidarność", Bydgoskim Marcem 1981, działalności opozycji demokratycznej do roku 1989, wyborami kontraktowymi 4 czerwca 1989 r.

Prace "Album rodzinny" powinny zawierać fotografie rodziny uczestnika konkursu związane z wydarzeniami historycznymi o randze lokalnej lub ogólnopolskiej. Fotografie mogą także dotyczyć życia codziennego społeczności lokalnej poprzez ukazanie interesujących aspektów jej aktywności społecznej, politycznej i gospodarczej. Album powinien zawierać komentarz wstępny charakteryzujący rodzinę, jej historię i aktywność.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe – tablety, smartfony, czytniki ebooków. Nagrody powędrują także do szkół, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach oraz nauczycieli – opiekunów laureatów. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród na uroczystą galę, która odbędzie się 19 marca w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

W tej edycji spośród 33 nadesłanych prac (11 w kategorii VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych, 22 w kategorii liceów, techników i szkół branżowych) kapituła konkursu przyznała następujące wyróżnienia osobom z powiatu brodnickiego:

W kategorii liceów, techników i szkół branżowych:
  • Dominika Gutowska – praca "Wspomnienia obozowe Teresy Kamińskiej", uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski.
  • Natalia Wrońska – praca "Jedna decyzja, która mogła zmienić wszystko", uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski.
  • Macy Paradowska – praca "Zamek, w którym nie zawsze było jak w bajce – obóz zniemczenia w Jabłonowie", uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski.
  • Natalia Wiśniewska – praca "O Dymiących Polach pod Brodnicą", uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski.

Organizatorem tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu jest Urząd Marszałkowski we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu oraz Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Przypominamy

W ubiegłorocznej IX edycji konkursu spośród 37 nadesłanych prac (22 w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 15 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych) kapituła konkursu przyznała następujące nagrody osobom z powiatu brodnickiego:

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne - I miejsce Daniel Zero - praca pt. "Tajemnica leśnej osady, czyli odkrywanie tragedii mieszkańców Białego", uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Brodnicy

w kategorii szkoły gimnazjalne - wyróżnienie Weronika Rzepka - praca pt. "Wieloletni kolejarz na "bocznym torze", uczennica Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne - wyróżnienie Natalia Przybyłowska - praca pt. "Nigdy nie noście w sercu nienawiści...", uczennica Zespołu Szkół nr 1, III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne - wyróżnienie Natalia Wiśniewska - praca pt. "Z niemcami mimo woli"", uczennica Zespołu Szkół nr 1, III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego