Zaloguj się | Rejestracja

Bieg w Górznie

poniedziałek, 05 marca 2018 r., godz. 15:43  |  Wersja do druku

W mroźną niedzielę, 4 marca w Górznie odbył się II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy". Organizacja biegu nawiązuje do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegali duzi i mali, a wszyscy uczestnicy biegu otrzymali niepowtarzalny, pamiątkowy medal za udział.Pogoda w tym roku się nie popisała, bo choć świeciło słońce, to temperatura była nieubłaganie niska, jednak na miejscu II Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" w Górznie, na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zjawiło się około170 zawodników.

Podobnie jak w ubiegłym roku proponowane były do wyboru trzy dystanse. W ramach II Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" biegano na dystansach: 10 km, 1963 m oraz 196,3 m. W tym roku uczestniczono również w ogólnopolskiej akcji VI bieg Tropem Wilczym obejmującym dystans 1963 m, rozgrywanym na malowniczej trasie Rezerwatu Szumny Zdrój. Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że w biegu na 196,3 m brali udział wszyscy uczestnicy na czele z Burmistrzem Tomaszem Kinickim i Nadleśniczym Henrykiem Kapustą.

O godzinie 12:00 pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, przy Leśniczówce Górzno, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, po której Piotr Rydel zaznajomił obecnych z historycznym przekazem o działaniach na tym terenie.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki powiedział: - Nieprzypadkowo stoimy tutaj w tym miejscu, ponieważ nieodległa leśniczówka była w sierpniu 1946 roku świadkiem bitwy, która rozegrała się między oddziałem Sowy, a Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten pomnik, przy którym stoimy, nie został wybudowany dla Żołnierzy Niezłomnych, a dla kapitana, który służył w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i zginął w tych okolicach. Kiedy nastała odwilż historyczna, dziwnym trafem leśni ludzie wymienili tablicę i dobrze, ponieważ teraz zbieramy się i wspominamy Żołnierzy Niezłomnych.

W biegach brali udział duzi i mali, trasy były niezwykle malownicze, a zawodnikom zapewniono ciepłe posiłki i miejsca odpoczynku. Było rodzinnie i sympatycznie. Organizatorami biegu byli: Urząd Miasta i Gminy Górzno, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno i Lasy Państwowe. Honorowy patronat nad imprezą objął dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski. Część wpisowego z biegu zostanie przekazana na potrzeby Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Wyniki biegów na poszczególnych dystansach:

10 km Kobiety
1. Teresa Kamińska (50 min. 22 sek.)
2. Aneta Murawska
3. Sylwia Jabłońska

10 km Mężczyźni:
1. Marek Tylicki (47 min. 48 sek.)
2. Jacek Żółtowski
3. Tomasz Szmit

1963 m Kobiety:
1. Daria Krzykalska
2. Julia Kruszewska
3. Patrycja Domagalska

1963 m Mężczyźni:
1. Benedykt Milewski
2. Filip Rydel
3. Antoni Rydel

196,3 m Dziewczynki:
1. Lena Krzykalska
2. Agata Kamińska
3. Nina Płoska i Jagoda Blinkiewicz

196,3 m Chłopcy:
1. Kacper Blinkiewicz
2. Michał Drożdż

Zwycięzca biegu na 10 km mężczyzn Marek Tylicki z Górzna powiedział nam:
- Super inicjatywa, super dzień, piękne słońce świeci, mimo minusowej temperatury. I rekordy można bić, pomimo górek. Jestem z Górzna i w zeszłym roku również brałem udział w biegu. Wtedy zająłem miejsce poza podium, w tym roku pierwsze. Za plecami cały czas trzymał się kolega (Jacek Żółtowski Górzno II miejsce przyp. redakcji).

W kategorii kobiet zwyciężyła Teresa Kamińska z Miesiączkowa, która powiedziała:
- Bieg był ciężki, bo na początku były podbiegi, ale się udało.

Celem imprezy jest popularyzacja wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych, promowanie biegania i zdrowego stylu życia, integracja mieszkańców Trójstyku i popularyzacja walorów przyrodniczo-turystycznych Nadleśnictwa Brodnica.

Organizatorzy II Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy", Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno, Urząd Miasta i Gminy w Górznie Tomasz Kinicki – Burmistrz Miasta i Gminy Górzno oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Brodnica Nadleśniczy Henryk Kapusta dziękują firmom i instytucjom które wsparły nasze przedsięwzięcie: Poseł na Sejm RP Paweł Szramka, PUK Lipno, Agroturystyka Hajduczek Państwo Aleksandra i Zbigniew Pudełko, Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Górzno Pani Justyna Łubińska, UNIFREEZE Miesiączkowo, OSP Górzno, Usługi Transportowe Marzena i Tomasz Stawiccy, Firma KORSARZ Krzysztof Wiśniewski, Dworek Wapionka.

Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Rydla za kilka słów przekazu historycznego oraz Pana Jacka Warmińskiego, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji sportowej. Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki składa szczególne podziękowania Panu Robertowi Sargalskiemu, Pani Marzenie Ludzie, Panu Dariuszowi Pudełko, Panu Michałowi Wierzbickiemu i Pani Monice Tryniszewskiej-Skarżyńskiej za zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów.

Szczególnie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zmobilizowali się i wystąpili na ostatnim dystansie podsumowującym nasze spotkanie. Pomimo iż w pierwotnej formule miał być to bieg dla dzieci, wystąpili w nim wszyscy uczestnicy spotkania w wieku od 2 do 102 lat, gdyż najważniejszym przekazem tego wydarzenia było samo uczestnictwo.
We wszystkich biegach na poszczególnych dystansach uczestniczyło 170 uczestników.reklama

Źródło: Bartosz Zawisza UMiG Górzno

II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy":
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama