Zaloguj się | Rejestracja

XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych

piątek, 15 grudnia 2017 r., godz. 12:41  |  Wersja do druku

Panie z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brzozie reprezentowały powiat brodnicki na XI Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Świątecznych, która odbyła się w Nadarzynie w czasie Centralnych Targów Rolniczych.Ogólnopolska Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych to przedsięwzięcie mające na celu połączenie wiedzy z zakresu bożonarodzeniowych tradycji kulinarnych, folkloru i sztuki ludowej z różnych zakątków naszego kraju. To prezentacja udekorowanych i nakrytych świątecznie stołów z regionalnymi potrawami, przygotowanymi przez wiejskie gospodynie ze zdrowych i ekologicznych surowców z zachowaniem oryginalnych i najczęściej starych receptur. To także pokaz obyczajów oraz związanej z okresem świątecznym obrzędowości i kultywowaniem jej na polskiej wsi.

XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych odbyła się w dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2017r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie. Do prezentowania oryginalnych kompozycji na świątecznych stołach zaprosili Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych wraz z Radą Krajową KGW i Fundacja 150-lecia KGW. Impreza ta jest organizowana w ramach Centralnych Targów Rolniczych Nadarzyn 2017.

Powiat brodnicki i gminę Brzozie reprezentowały panie z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brzozie oraz zespół wokalno-kabaretowy "Wszyscy Razem" z Brzozia.

Panie z KGW Janówko upiekły miodownik, keks oraz zrobiły sałatkę śledziową, KGW Sugajno przygotowało paszteciki, bigos i upiekły swojski chleb, KGW Brzozie zaprezentowały roladę szpinakową z łososiem, rybę w warzywach, galaretę wieprzową, ciasteczka francuskie i mufinki "renifery”", KGW Mały Głęboczek – rogaliki, barszcz z uszkami, a KGW Wielki Głęboczek karpia w galarecie i schab ze śliwką. Dekoracje stołu przygotowało KGW Jajkowo.

Zespół "Wszyscy Razem" zaprezentował się w strojach Ziemi Michałowskiej, a na scenie zaśpiewał kolędy i pastorałki. Swoje rękodzieło zaprezentowała Urszula Kucińska z Brzozia oraz "Wioska Tematyczna Początku Życia" z Jajkowa.

Iwona Wiśniewska podczas targów ozdabiała bombki metodą batikową, co wzbudzało duże zainteresowanie wśród odwiedzających stoisko. Jest to jedna ze starszych metod, która polega na nanoszeniu podgrzewanego wosku pszczelego bezpośrednio na bombkę. Wosk można barwić dodając kredki świecowe. Gospodynie z Jajkowa w okresie wielkanocnym tą metodą malują jajka, a z okazji zbliżających się świąt przeniosły tą metodę na bombki - informują uczestniczki Prezentacji Stołów w Nadarzynie.

Organizatorem wyjazdu była przewodnicząca Gminnej Rady KGW Małgorzata Smoczyńska, a sponsorem Gmina Brzozie.


reklama

Źródło: Maria Oryszczak rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe

XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych/fot. nadesłane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

reklama

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama