Festyn Małych Ojczyzn

poniedziałek, 29 maja 2017 r., godz. 07:38  |  Wersja do druku

W sobotę, 27 maja na brodnickim Przedzamczu odbył się Festyn Małych Ojczyzn - wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której celem było zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta. Festyn oficjalnie otworzył sezon turystyczny na Pojezierzu Brodnickim.

Na festynie nie zabrakło atrakcji dla mieszkańców. Stoiska gastronomiczne, poczęstunek, nieodpłatne wesołe miasteczko dla dzieci, konkursy, prezentacja gmin i szkół, miasteczko medyczne, oraz koncerty, to tylko niektóre z przygotowanej oferty. W godzinach przedpołudniowych odbył się także spływ kajakowy oraz rajd rowerowy, a na strzelnicy jednostki wojskowej zawody strzeleckie z okazji Dnia Samorządowca.

W Parku Anny Wazówny przy fontannie stanęło miasteczko medyczne, w którym można było wykonać sobie między innymi badania ciśnienia, poziomu cukru we krwi, EKG, jak również skorzystać z masażu, czy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Chętnych nie brakowało. Na telebimie przedstawiano dorobek poszczególnych gmin, w trakcie 27 lat istnienia samorządu.

Festyn Małych Ojczyzn to także koncerty na scenie. O godz. 15:15 swoje artystyczne umiejętności zaprezentowały brodnickie przedszkolaki. Po nich na scenie wystąpiły zespoły i artyści z gmin organizujących festyn. O godz. 17:00 zagrała dla uczestników imprezy gwiazda muzyki disco polo zespół AFTER PARTY, a o godz. 18:30 młodzież z I LO. Imprezę zakończył koncert brodnickiej grupy LUMINACJA. Przez cały czas trwania imprezy można było za darmo zwiedzić piwnice zamkowe i wejść na wieżę zamkową.

Starosta brodnicki Piotr Boiński zapytany o genezę Festynu Małych Ojczyzn powiedział nam: - Pomysł narodził się w trakcie jednego ze spotkań dotyczących strategii obszaru rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu brodnickiego. Wójtowie niestety nie wszystkich gmin, wyzwanie przyjęli z ochotą, stąd to dzisiejsze spotkanie. Ci, których tu nie ma, niech tego żałują. Spotykamy się po raz pierwszy, żeby uczcić w sposób szczególny samorządowe święto, w tym trudnym dla samorządów czasie. Na dzisiejszym święcie prezentują się wszystkie gminy, które zechciały przyjąć nasze zaproszenie. Wspólnie wystawiamy to, co dla poszczególnych gmin jest charakterystyczne. To także otwarcie sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim. Stąd pomysł na duży, jeden z pierwszych spływów kajakowych, rajd rowerowy ścieżką do Zbiczna, wystawy szkół, kół gospodyń wiejskich, jednym słowem wszystko, co każda gmina może zaprezentować. Ale także na telebimie przedstawiamy dorobek poszczególnych gmin, w tych 27 latach samorządu, bo wszyscy uważamy, że samorząd terytorialny to w okresie transformacji najlepsze, co nas mogło spotkać. Mam nadzieję, że to nie ostatnia tego typu impreza, spróbujemy powtórzyć to w przyszłym roku, być może w znacznie szerszym zakresie. W obecnym czasie powiat, gminy i miasta zaczynają rozmawiać ze sobą, bo ta wspólna promocja przynosi dużo pożytku. Zależy nam również na tym, żeby tworzyć tożsamość miasta, gminy, powiatu. Samorząd to my.

Organizatorami festynu byli: starosta brodnicki, burmistrz Brodnicy oraz wójtowie gmin: Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Świedziebnia i Zbiczno.

Festyn Małych Ojczyzn:

Festyn Małych Ojczyzn/fot. nadesłane Starostwo Powiatowe: